Дефлацията в страната се задържа вече 11-и пореден месец. През юни тя е 0,4% на месечна и 1,9% на годишна база, разкриват най-новите данни на Националния статистически институт (НСИ). Дефлацията от началото на годината е 1,4 на сто, а за последните 12 месеца до юни спрямо предходните 12 е 1,6%.
През шестия месец на годината основен принос за отрицателните стойности на индекса на потребителските цени отново имат по-ниските цени на компонентите му с най-голяма тежест, а именно - хранителните стоки, горивата, облеклата, обувките и електрическата енергия.
Индексът е на отрицателна територия от втората половина на 2013 г., когато административно бе свалена цената на електроенергията – съществен компонент, влияещ силно върху изменението на показателя. През януари 2014 г. последва ново административно намаление. Имайки предвид този факт, а и на фона на все още недостатъчно високото потребление, тенденцията на понижение се запази през цялото първо тримесечие на 2014 г. Все пак дефлацията започна да спада през второто тримесечие, но при непостоянно темпо.
От 1 юли Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) изненадващо утвърди по-високи цени за електрическата енергия, въпреки че първоначалните намерения на регулатора бяха за ново намаление. Ходът бе предприет с цел компенсиране на част от разходите на НЕК, натрупани в периода 2010-2014 г. Като основен компонент в потребителската кошница поскъпналата електрическа енергия ще дръпне нагоре индекса на потребителските цени през юли.
Изменение на индекса на потребителските цени по месеци: Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 10 години Ако към лихвите по депозитите добавим и дефлацията се получава една доста добра реална доходност! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Можете ли да ми кажете в кой град така падат цените, че нещо в нашия наобратно вървят? отговор Сигнализирай за неуместен коментар