IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

С. Касидова: Обществото е с болна имунна система от постоянен политически и финансов стрес

Нестабилността генерира риск и не дава перспектива за това как живеем и как ще правим бизнес в тази страна, според бившия зам.-министър на икономиката

12:36 | 05.07.14 г. 5
С. Касидова: Обществото е с болна имунна система от постоянен политически и финансов стрес

Българското общество е с много болна имунна система от един постоянен стрес – политически и финансов, коментира в предаването Денят On Air на телевизия Bulgaria on Air София Касидова, бивш заместник-министър на икономиката.

Тя посочи, че е налице нестабилност, която „генерира риск и не дава хоризонт и перспектива за това как живеем и как ще правим бизнес в тази страна”.

По думите й при тези условия е разбираемо, че хората са се отправили да теглят спестяванията си и припомни, че подобно поведение наблюдавахме при банковите кризи в Ирландия, Кипър и други страни.

Касидова коментира, че интересното в случилото се преди седмица в банковия сектор у нас е, че вложителите са се почувствали застрашени, въпреки че „при нас има една схема на банкови гаранции при един доста висок праг за европейското ниво”. Нейното обяснение е, че „надзорните функции на банковата система и надзорните органи в целия си периметър някак си не показаха присъствието си в тези първи решителни дни”.

Мнението на икономиста е, че „правителството и всички държавни органи, включително и БНБ, малко бавно реагират в условията на криза”. „Те трябваше автоматично да реагират, като заявят пълна подкрепа на всички вложители”, коментира Касидова.

Тя допълни, че на всички анализатори и наблюдатели, които следят публикациите в специализираните издания и отзивите на кредитните агенции е ясно, че „има въпроси относно двете засегнати банки, които трябва да бъдат повдигнати от надзорните органи и на тях да бъде отговорено по надлежния надзорен начин”.

По думите й във връзка със създадената паника около банките преди седмица се е получило едно говорене на политическия и бизнес елит, който обаче най-малко има досег с банките. Експертът подчерта, че „когато внушението, че всичко е стабилно и ликвидно, което е така, се прави от хора, които е ясно, че не се занимават с това, остава впечатление, че зад завесите има нещо друго”.

Икономистът подчерта, че на първо място е трябвало да говорят „държавата и правителство, заедно с регулаторите в широкия им спектър. „И те трябваше да бъдат подготвени, да знаят как да говорят единно, но винаги има първи път в някакви нови условности”, заяви Касидова.

Тя посочи, че ако е била министър на финансите, би осигурила една кредитна линия – отворена, условна, още когато кризата „удари банките в южната ни съседка и те получиха чрез Фонда за стабилност на банковата система от ЕС около 40 млрд. евро". Касидова допълни, че докато не бъде използвана кредитната линия, няма да се увеличи бюджетния дефицит, но би било добре да е разположение.

Целият разговор със София Касидова можете да видите на сайта на телевизия Bulgaria on Air.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:00 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 2 rate down comment 0
bgMan
преди 10 години
Обществото болно пък клошарите на това общество са милионери и източват ДДС."Клошари въртят петролен бизнес за десетки милиони, а заводи функционират в двустайни панелни жилища.Социално слаби и скитници спят по пейките в Търново, просят стотинки за цигари и шишенце спирт от аптеката.По документи обаче те са крупни бизнесмени и управляват компании с капитал десетки милиони лева.Мъж, известен с прякора Рачито, няма обувки и обикаля бос и гол до кръста през лятото. Спи в парковете и по изоставените строежи.Но официално той е собственик на фирма, занимаваща се с търговия с петрол, източила десетки хиляди лева ДДС от държавната хазна, пише "Монитор", цитиран от БГНЕС."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 1
bgMan
преди 10 години
Да.Но други пойни птички носещи промяната не виждам освен български имигранти обхванати от носталгия по родината. След 10-20 години навън 99% от тях са станали наистина върли антисоциалисти поне що се отнася до българския ДС псевдосоциалистически политически и мафиотски тумор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 1
abdul
преди 10 години
Хубавото е че сме отворена страна и рано или късно пойните птички ще докарат пролетта (българската) и това няма как да не се случи, защото не сме северна корея, а и е твърде късно вече да се затворим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 1
bgMan
преди 10 години
Обществото е болно главно поради това че задкулисието, което държи властта в България още преди 1989 година всячески пречи на обществото да се развива в правилната посока и генерира, безправие, престъпност, корупция, безнаказаност, липса на алтернатива за каквото и да било и др. под.Само когато българското общество узрее и започне да се бори с това задкулисие и престъпленията му може да получи шанс за така желаното развитие, промяна, и постепенен просперитет.Дълго време си мислех че има шанс някой да ни помогне да се освободим но се убедих че това илюзия. Всякакви западни и източни представители вече идваха и ще продължават да идват но единственото, което правят е да сключват своите сделки с българското задкулисие и простаците, които то издига в българската политика. Навсякъде са простаци и национални предатели, и от ляво и от дясно и при центристите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 1
Nikola666
преди 10 години
Каква банкова криза? Става въпрос за две банки, собственост на лица със съмнително минало и настояще. И както винаги държавата застана с цялата си мощ в подкрепа на тези лица.В баланса на КТБ за първото тримесечие на тази година "инвестициите за продажба", т.е. имуществото придобито от необслужвани кредити са станали двойно повече. Отделен е въпросът как са оценявани. Да не би вече тези "инвестиции " да са продадени? Да не би "Банката на СИК" вече да си има друго име? Нищо подобно, всичко си е по старому.И не били похарчени държавни пари. А на онзи спешен заем кой ще му връща неизгодната лихва? Онези "банкери" ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още