EVN България ще оспори новото ценово решение на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, с което се определят цените на електрическата енергия от 1 юли 2014 година, съобщиха от дружеството. Техен анализ показва, че текстовете на решението нарушават българското и европейското законодателство.
Пред Investor.bg от компанията уточниха, че в ценовото решение има много неясни моменти и противоречия. По тази причина и дружеството е решило да се обърне към съда.
Резултатът от делото ще бъде отразен в арбитражното дело, което EVN заведе през 2013 година в Международния център за уреждане на инвестиционни спорове на Световната банка.
Припомняме, че на закрито заседание енергийният регулатор изненадващо одобри по-високи цени на тока за новия ценови период (1 юли 2014 – 30 юни 2015 година). За клиентите на EVN България те са с 0,64% по-високи за дневната тарифа и с 0,22% - за нощната. Това означава, че цената за киловатчас през деня ще бъде 0,154 лева, а през нощта – 0,0869.
За останалите две електроразпределителни дружества увеличението е по-значимо.
Като основание за повишението на цената на електричеството от ДКЕВР посочват големите задължения на Националната електрическа компания. Част от тези задължения ще бъдат компенсирани през този ценови период и в резултат цената на тока, който НЕК като обществен доставчик продава, се повишава с 13,6% до 114,10 лева, обяви вчера енергийният регулатор.
В отделно решение ДКЕВР повиши цената и на топлинната енергия от 1 юли. От EVN коментират в свое официално становище днес, че еднокомпонентната пределна цена на топлинна енергия с топлоносител гореща вода за клиентите на дружеството в Пловдив от 1 юли 2014 година ще e 75,62 лв. без ДДС за един мегаватчас.
От дружеството обясняват, че енергийният регулатор е определил за EVN една от най-ниските норми на възвръщаемост - 4%. "С това Комисията не само определя нереално ниско ниво на възвръщаемост, сравнено с региона, но на практика отказва да стимулира инвестирането в нови и високоефективни технологии", допълват още от EVN.