Общо 27,4% от предприятията в България са осъществявали иновационна дейност през периода 2010 – 2012 г., сочат данни на Националния статистически институт (НСИ).
16,8% от всички фирми реализират технологични иновации (продуктови или процесови), а 18,6% внедряват нетехнологични иновации (организационни и маркетингови), сочат още данните.
Иновационната активност през периода се увеличава с 0,3 пункта в сравнение с предходното изследване (НСИ провежда изследването всяка четна година, а наблюдаваният период включва три години). Ръст се наблюдава при маркетинговите иновации (с 1,9 пункта), а намаление е регистрирано при процесовите и продуктовите иновации - с 1,6 и 0,2 пункта.
Иновационната активност е по-висока при предприятията, занимаващи се с индустрия (31%), отколкото при предоставящите услуги (23,2%). Най-голям е делът на иноваторите в групата на големите предприятия (250 и повече наети лица) - 59%.
Най-висок дял иновативните компании имат в производството на кокс и рафинирани нефтопродукти (71,4%), а с най-нисък дял е дейността „Събиране, отвеждане и пречистване на отпадъчни води“ - 14,3%.
В сектора на услугите на първо място е „Научноизследователската и развойна дейност (НИРД)“, в която всички предприятия са иновативни, тъй като НИРД е вид иновационна дейност. На последно място е „Сухопътен транспорт“ с дял от 9,2%.
Оборотът на иновативните предприятия съставлява 55,4% от оборота на всички предприятия. Делът на наетите лица в иновативните предприятия възлиза на 47,7% от наетите във всички предприятия.
Публично финансиране в подкрепа на своята иновационна дейност са получили 20,3% от всички технологични иноватори през периода.