Няма опасност от криза в здравеопазването заради недостиг на средства. Това заяви пред БНТ заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков.
В отговор на опасенията на Българския лекарски съюз, че след септември здравната система ще блокира, Пенков посочи, че има достатъчно налични пари и дори без актуализация на бюджета на Здравната каса и преизпълнение на приходите от здравни вноски средствата ще стигнат за покриване на основни разходи.
Гарантирани са средно по 105 милиона лева месечно за болнична помощ до края на годината, каза Пенков. Той уточни, че тези средства могат да покрият работни заплати, осигуровки, лекарства, консумативи и други оперативни разходи на лечебните заведения.
Заместник-министърът коментира, че дефицитът в бюджета на Националната здравноосигурителна каса е наследен. „Той върви година за година. Засега приходите не са толкова много, че да бъде заличен“, обясни Бойко Пенков.
За болнична помощ за миналата година дефицитът е бил 220 милиона, а очакваният дефицит за тази година е в рамките на 230 млн. лева, коментира още той. И подчерта, че трябва да се намерят още средства, за да могат болниците да работят спокойно и пациентите също да са спокойни за лечението си.
Той потвърди, че реалната нужда от актуализация в момента е от около 330 милиона лева.
„Ако актуализацията на бюджета не се случи, вероятно ще има рестрикция в плащанията в рамките на посочените 105 милиона, ще се въведе плановост при операциите, за да могат хората да получат безплатно лечение“, поясни Пенков.
За да се реши въпросът с дефицита, следва да се предприемат поне няколко стъпки, каза заместник-министърът. „Едно решение няма, няколко са – повишаване на събираемостта от НАП, спазване на солидарния принцип всички да плащаме солидарно за услугите, които се получават, и НЗОК да стане активен играч на пазара, а не пасивно да реимбурсира. В момента Касата просто заплаща това, което някой извърши“, посочи той.
До края на тази парламентарна сесия, тоест до 1-ви август, няма много технологично време за приемане на тези промени, прогнозира Пенков.
„Винаги ще има пари за заплати, лекарства и храна“, повтори заместник-министърът в коментар на прогнозата на БЛС, че след септември ще има крах в системата и може да фалират болници. Той призна, че в болниците ще има проблем, тъй като част от оперативните разходи няма да могат да бъдат поети и ще се увеличи тяхната задлъжнялост.
Влошаване на ситуацията при лечебните заведения може да се избегне със стриктна дисциплина - малкото пари, които остават, да бъдат правилно разпределени, смята зам.-министърът. Според него има два критични момента – значителното превишаване на разходите за болнична помощ и на разходите за лекарства за домашно лечение. Той обясни, че има увеличение както в потреблението на лекарства, така и при хоспитализациите, което обяснява увеличаващия се дефицит.
преди 10 години Решението е всички да се редим пред спешното както ***. Да им таковам системата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Няма опасност, всичко е наред. Само някакви си 500 млн не стигат на здравната каса, но това са никакви пари. Само се молете, да не се разболявате. Наближава развръзката: България - Аржентината на Европа. Аржентина, ама от 2002-ра. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години То се знае - пари за безплатно здравеопазване на никога неосигурявалите се ромове все ще се намерят, а осигуряващите се балъци пак щи си плащат повторно, ако не дай боже се разболеят - както и досега. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години То се знае - пари за безплатно здравеопазване на никога неосигурявалите се ромове все ще се намерят, а осигуряващите се балъци пак щи си плащат повторно, ако не дай боже се разболеят - както и досега. отговор Сигнализирай за неуместен коментар