Собствениците и служителите на електронни и печатни медии, както и на електронни сайтове, социологически агенции, ПР-агенции и продуцентските къщи също да обявяват имуществото си. Това е записано в предложение на партия „Атака” за промени в Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни и други длъжности.
Текстовете вече са внесени в деловодството на Народното събрание. Предложението е засегнатите лица да подават декларации за имотното си състояние в Сметната палата, както правят и другите категории групи и лица, записани в закона (висши държавни служители, депутати, общински съветници и т.н).
В мотивите на предложението е записано, че медиите са „четвъртата власт” и заедно със социологическите, ПР-агенциите и продуцентските къщи оказват влияние върху формирането на общественото мнение. Затова е нужна и по-голяма прозрачност в тяхната работа, допълват.депутатите от националистическата партия.
„В медиите работят журналисти и служители с голяма известност и гражданите често, и не случайно, се интересуват от обстоятелства, свързани с тях, с техните доходи и имущества, които до момента са скрити и неясни за обществото”, заявяват още от „Атака”.
„Говори се за огромни и неприлични по размер доходи и имущества за някои от тях и осветляването им ще бъде само от полза за спиране на спекулациите”, допълват още от партията.
В мотивите е записано още, че промените в закона ще доведат още и до осветляване на паричните потоци, които влизат и излизат в медии и сайтове.