Към момента няма необходимост от свикване на Консултативен съвет за национална сигурност (КСНС) заради наводненията в страната, каза президентът Росен Плевнелиев, който днес посети варненския квартал "Аспарухово", който беше най-сериозно засегнат от водната стихия.
Държавният глава поиска спешен план с краткосрочни и дългосрочни мерки за овладяването на последствията от наводненията и за предотвратяването на нови критични ситуации.
"Бях на заседанието на Областния кризисен щаб, чух внимателно всички и участвах в самото заседание. Виждам по-добра координация, желание на институциите да набележат спешни краткосрочни и дългосрочни мерки”, посочи държавният глава.
Той призова институциите да си вършат работата и то не само тези в София, а и институции близо до хората, “тук – в Аспарухово, Добрич, Велико Търново и където е необходимо”.
"За мен е важно институциите да имат добър диалог, да имат добра координация, да знаят какво правят час по час, ден по ден и преди всичко да бъдат полезни на хората. Моят анализ е, че когато хората са разколебани, тъй като има различни послания от институциите, няма как да кажем, че всичко е било наред”, посочи Плевнелиев.
"Същевременно аз искам да видя подобрение, искам да видя институции, които са ефективни, които са открити, които се отчитат ежедневно на гражданите и които решават техните проблеми”, каза още президентът.
По думите на държавния глава по време на срещата днес са набелязани конкретни мерки, за да има яснота в бъдеще кой какво прави при овладяването на ситуацията около наводненията.
"Институциите ще бъдат тук и ще си вършат денонощно работата, докато свършат всичко – от най-спешните мерки, свързани с изчистването на калта, до по-важните мерки, като описване на щетите. Достатъчно комисии във всяка къща, до всяко семейство, с подписи на експерти, които да кажат какви са щетите, същевременно обобщените резултати от тези комисии трябва да отидат в държавните институции и да бъдат финансирани”, подчерта Росен Плевнелиев.
Той припомни, че преди около две години, след трагедията в село Бисер, бе посочена необходимостта от реформа във водния сектор, но законовите промени, предвиждащи реализирането й, са стигнали само до първо четене в Народното събрание.
Президентът коментира, че е недопустимо от 15 години да не се взимат мерки за проблеми като незаконното застрояване и нерегламентираната сеч, както и за почистването на речните корита. Държавният глава изтъкна и необходимостта от въвеждането на обучения за реакции при кризи. "Горд съм от доброволческата инициатива и солидарността на хората", заяви още президентът.
След посещението във Варна той и еврокомисар Кристалина Георгиева отпътуваха за Добрич, където ще се запознаят на място с усложнената обстановка и пораженията от наводненията.
Още новини от България четете в Dnes.bg