IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кои са показателите, по които се съди за стабилността на банковата система?

Ликвидността, капитала и буферите на българските банки ги поставят в добра позиция, смята икономистът Георги Ангелов

19:23 | 20.06.14 г.
Автор - снимка
Създател
Кои са показателите, по които се съди за стабилността на банковата система?

През последните дни банковата система е във фокуса на вниманието на обществото. Причината е ситуацията около Корпоративна търговска банка АД и действията на БНБ по поемане на контрола върху институцията. Случващото се повдига множество въпроси относно стабилността на банковата система и индикаторите, които би трябвало да се следят, за да е ясно дали има опасности.

Предлагаме ви най-важните показатели за състоянието на банковия сектор според старши икономиста на Отворено общество Георги Ангелов:


Ликвидност


Банковата система разполага с около 8 милиарда лева парични средства и депозити в централната банка. Още 8 милиарда са във финансови активи, които са ликвидни и могат лесно да бъдат превърнати в налични средства. Коефициентът на ликвидност, изчисляван по Наредба № 11 на БНБ, е 26.22%, което е изключително висока стойност и осигурява стабилност на системата. Като цяло, банковата система може да устои на много голям натиск и това се доказа на практика в периода 2008-2009 когато бушуваше световната финансова криза.

Капитал

Собственият капитал на банковата система е в размер на 11.7 милиарда лева, капиталовата адекватност от първи ред е 18.2%, а общата капиталова адекватност на системата е 20.4%. Това е значително по-високо от новите европейски изисквания за 8% и изискванията на БНБ за 13.5% и гарантира допълнителна сигурност.

Допълнителни буфери

Фондът за гарантиране на влоговете, в който внасят средства всички български банки, има на разположение 2.1 милиарда лева, които могат да се използват при необходимост - съгласно закона за кредитните институции. В допълнение, БНБ има специален ликвиден буфер от 5 милиарда лева, които могат да се използват при системен риск, по реда на наредба номер 6 на БНБ.

Лоши кредити

През последните тримесечия процентът на необслужваните кредити постепенно намалява, а банките са натрупали обезценки в размер на 5.2 милиарда (един вид буфер срещу риска от необслужваните кредити). Нетните кредити с просрочие над 90 дни спаднаха до 9.9% при 10.8% преди година.

Активи и депозити

Банковата система притежава активи (кредити, средства и ценни книжа), които са в размер на 134% от депозитите на граждани и фирми. Съответно, депозитите са много добре обезпечени с активи, което повишава сигурността им.

Всичко по темата Корпоративна търговска банка може да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:55 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още