Здравният министър Таня Андреева предложи по време на заседанието на парламентарната комисия по здравна политика да бъде назначен временно изпълняващ длъжността директор на Спешна медицинска помощ за София-град.
Настоящият директор Георги Гелев, който беше предложен за уволнение от зам.-министъра на здравеопазването Бойко Пенков, е в отпуск по болест, обясни Андреева пред депутатите.
Андреева каза, че резултатите от вътрешния одит на Центъра за спешна помощ в София за периода януари 2012 - декември 2013 година показват редица нарушения, свързани с формиране на работните заплати, грешки при длъжностните разписания, заплащането на нощен и дневен труд. Одитът е установил и нарушения на организацията, както и липса на контрол за дейността, липса на длъжностни характеристики, неефективно разходване на бюджетни средства.
Директорът на столичния спешен център д-р Георги Гелев, който присъстваше на заседанието, въпреки че е в отпуск по болест, каза, че одитът е тенденциозно направен. Той посочи, че лично е сигнализирал за проблемите на спешната помощ, включително и при предходните министри на здравеопазването.
Гелев каза, че проблемите могат да се решат на първо място чрез значително увеличение на заплатите на спешните медици, за да стане по-атрактивна професията. Той посочи, че в момента в столичния център от 181 щатни бройки за лекари 94 са незаети. От 31 души администрация четири места също са незаети.
Андреева подчерта, че всички проверки са правени по сигнали и без изключение са установили пропуски при основни правила.
По-рано пред журналисти Симеон Василев, директор на Изпълнителна агенция "Медицински одит", каза, че е преправян часът на тръгване и на пристигане на линейката при случая с починала фотографка Елизабет Димитрова. Проверка по случая беше назначена от здравния министър.
На днешното си заседание парламентарната здравна комисия прие единодушно предложението за промяна в Закона за лечебните заведения, според което новозавършилите лекари ще имат право да откриват практика и да работят като семейни лекари без да са придобили специалност.
Сред основните доводи в подкрепа на поправката бяха, че така ще се даде възможност на младите медици, които искат да работят, да разкриват практики и да упражняват професията, докато специализират.
Наред с това беше отчетен недостигът на лекари в страната, особено в малки или отдалечени райони. Депутатите от комисията приеха и довода, че единствено по тази специалност – обща медицина, и Европейският парламент допуска изключение. За всички други специалности се изисква лекарят да практикува след придобиването й.
Поправката, която беше приета на първо четене на комисия днес, утре ще бъде извънредна точка на заседанието в Народното събрание.