През април посещенията на чужденци в България се увеличават с 3,7% на годишна база, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ).
През март посещенията на чужденци у нас отбелязаха ръст от 2,4% над нивото от март 2013 година.
През януари посещенията на чужденци също отбелязаха ръст - с 4,7% над нивото от януари 2013 г.
Само през февруари беше отчетен лек спад на чужденците, посетили страната ни с цел туризъм, но през април на годишна база чуждите посещения се увеличават.
Най-вероятно Великденските празници, които тази година бяха през април, са оказали съществено влияние за регистрираното увеличение. Посещенията с цел почивка и екскурзия растат от 7,2, както и тези с цел гостуване - с 2,6%. В същото време пътуванията със служебна цел намаляват (с 0,6%).
Положителна тенденция има и при броя на гражданите от ЕС, които посещават страната ни. От общия брой чужденци, посетили България, през април дeлът на гражданите от Европейския съюз е 57,4%, като в сравнение със същия месец на предходната година бележи ръст от 2,1%. През март делът на гражданите от ЕС беше 46,6%.
През четвъртия месец от годината най-значително увеличение има при посещенията от Унгария (със 17,6%), Италия (с 13,1%), Германия (с 11,8%), Франция (с 10%), Австрия (с 9,8%). Намаляват посещенията на граждани от Полша (с 12,2%) и от Румъния (с 1,9%).
Нарастват и посещенията от групата „Други европейски страни”- с 1,9%, като най-голямо е увеличението на посещенията на граждани от Турция и Сърбия - съответно с 8,2 и 5,4%.
През април националната статистика отчита, че все още преобладава делът на посещенията с цел гостувания и транзитните преминавания - 46,1%. Посещенията за почивка и екскурзия също запазват висок дял през месеца - 37%, а със служебна цел – 16,9%.
Пътуванията на българи в чужбина през април също растат. Те са с 4,6% над регистрираните през април миналата година. Увеличение на пътуванията е отчетено към Испания - с 52,7%, Обединеното кралство - с 30,4%, Чешката република - с 26,7%, Полша - с 16,1%, Сърбия - с 13,7%, Италия - с 8,6%, Гърция - със 7,4%, Турция - с 5%. Намаляват пътуванията към Франция - с 22,9%, бившата югославска република Македония - с 18,6%, Германия - с 10%, Австрия - с 9,4%, Румъния - със 7,6%.
От общия брой пътувания на българи в чужбина през април най-голям дял имат тези с други цели (гостуване, обучение, посещение на културни и спортни мероприятия) - 48,1%, следвани от пътуванията с цел почивка и екскурзия — 27,2%, и със служебна цел - 24,7%.
Около 7 милиона чуждестранни туристи са посетили страната ни през миналата година. Приходите са 3 милиарда лева по данни на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
Броят на чуждестранните туристи, посетили България през 2013 г., е 6 милиона и 900 хиляди, без да се включват транзитно преминалите. Увеличението е с 5,5% в сравнение с предходната година.
Гостите, настанени в хотели с до 10 легла, не подлежат на отчет. Затова от министерството обявяват брой на туристите над 7 милиона.
Очаква се през 2020 година България да бъде посетена от над 9 милиона чуждестранни посетители, без транзитно преминаващите. През 2030 година се очакват над 12 милиона чужди туристи, според прогнози на Световната организация по туризъм към ООН.