Приходите на хотелиерите от нощувки в средствата за подслон с 10 и повече легла у нас нарастват през март на годишна база, но намаляват в сравнение с предходния месец.
През март те достигат 32,9 млн. лв., или с 9,9% повече в сравнение със същия месец на миналата година. Приходите от българи са със значително по-голям ръст (20,1%) в сравнение с тези от чужденци (0,3%).
На месечна база обаче Националният статистически институт (НСИ) отчита понижение на приходите от нощувки. През февруари приходите на хотелиерите достигнаха 33,9 млн. лв. Понижението в приходите на хотелиерите през първия пролетен месец би могло да се обясни с последвалите Великденски почивни дни през април, когато по традиция се планират повече пътувания и нощувки в страната.
Положителна тенденция на ръст статистиката отчита и при броя на местата за настаняване, при броя нощувки и пренощували лица.
Спрямо миналия март броят на местата за настаняване се увеличава с 4,3%, а на леглата в тях - с 4,9%. През месеца в цялата страна са функционирали 1 908 места за настаняване с над 10 легла - хотели, мотели, къмпинги, хижи и други места за краткосрочно настаняване.
Общият брой на нощувките е 701,1 хил., или с 10,9% повече в сравнение със същия месец на предходната година, като най-голямо увеличение на нощувките (с 19,7%) има в местата с 1 и 2 звезди. През март в хотели с 4 и 5 звезди са реализирани 66,9% от общия брой нощувки на чужди граждани и 34,1% - на българи.
Пренощувалите лица в местата за настаняване през март се увеличават с 12,1% в сравнение със същия месец на 2013 г. и достигат 333,2 хиляди. От всички пренощували 71,7% са българи. Пренощувалите чужденци са 94,2 хил.
В сравнение със същия месец на предходната година заетостта на леглата се увеличава с 1,2 процентни пункта – общата заетост на леглата в местата за настаняване през март 2014 г. е 21,2%.