50 болнични заведения в страната са на ръба на фалита, съобщи в предаването „Факторът Кошлуков” по ТВ7 здравният министър Таня Андреева. Причината за тежкото финансово състояние на болниците са буксуващата реформа в сектора и липсата на правила за разкриване на лечебни заведения и критерии за качество на обслужването в тях.
„В момента акредитацията на болниците е пожелателен процес, няма създадени критерии за качество, няма регламент, който да задължава частните клиники да не връщат пациенти”, коментира тя.
По тази причина и Министерството на здравеопазването е изготвило промени в законодателството, които да въведат критерии за откриване на болници и предоставянето на услугите в тях. Сред предложенията са всички клиники в България, без значение на собствеността, да обслужват пациенти по всички клинични пътеки и задължително да осигуряват спешна помощ.
Ще бъде създадена и Национална здравна карта, която да покаже нуждите от здравните заведения по региони.
Таня Андреева отново коментира, че не смята, че България има сериозен проблем относно изтичането на медицински кадри. Тя обаче призна, че младите лекари търсят не само по-висока заплата, но и възможности за реализация в чужбина.
„Тук „чиракуването” на младите е по-дълго и така се забавя процесът на професионално израстване, което обяснимо вълнува специалистите”, допълни Андреева. Според нея обаче това е наследен манталитет в системата и трудно ще бъде променен с наредби.
преди 10 години Анреева, не болниците са пред фалит, а здравната ти каса е пред фалит.Не прехвърляй проблемите на болната глава върху другите!:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ами да ги закриват и толкова. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Това което трябва да се направи е точно обратното .1 Да се финансират сериозно многопрофилните болници , които оказват спешна помощ за сметка на тези които не могат и не я извършват , дали поради тясна специализация или някакво друго ограничение .2 Пренасочване на средства от общопрактикуващи лекари неосъществяващи спешна помощ към спешни центрове отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Сред предложенията са всички клиники в България, без значение на собствеността, да обслужват пациенти по всички клинични пътеки и задължително да осигуряват спешна помощ.1.Как една специализирана очна , кардиологична , АГО , или хирургична болница - ще лекуват болни по всички пътеки ???Нали точно специализираните клиники , предимно частни източват касата .2. Как една монопрофилна болница ще оказва спешна помощ ??? СПЕШНАТА ПОМОЩ Е МУЛТИДИСЦИПЛИНАРНА до изясняване на диагнозата !!!3. Да не говорим ,че все още няма определение за спешен пациент , предмет на дейност на спешната медицина и ясни алгоритми за поведение в БГ реалността. отговор Сигнализирай за неуместен коментар