В над 70 на сто от територията на страната ни може да се произвеждат биохрани, наши биовина вече няколко години печелят първи награди в Европа, а по отношение на минералните води имаме най-високата концентрация на термални води спрямо територията си. Това заяви заместник-министърът на икономиката и енергетиката Бранимир Ботев пред участниците в международна конференция “Храната и природата в България в полза на зеления устойчив бизнес”, цитиран от пресцентъра на министерството.
Ботев обърна внимание на лансираната от Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) идея български хотели и ресторанти, които предлагат природно чиста храна от свежи биопродукти, да получават знака „Зелена звезда“. По думите му тя вече е набрала скорост сред бизнеса и по нея има пълно разбиране от Българската агенция по безопасност на храните.
Надяваме се скоро този факт да стане и нормативен, след като бъде приета и наредбата за категоризация на туристическите обекти, каза още Ботев. Според него това би бил първият мост между хората, създаващи биопродукти и биохрани, и отговорния туризъм, който ще стане витрина за тези производители.
Ботев обърна внимание, че в подготвената от министерството Стратегия за устойчиво развитие на туризма в България до 2030 г. е отделено специално място за всички форми на алтернативния туризъм – еко-, селски, балнео-, етно-, био-, спа, гурме, винен и пр., които могат успешно да изведат на преден план богатите природни дадености на страната ни, за да ги превърнат в конкурентен продукт на международните пазари.
В това отношение положителният опит на страни като Франция, Италия, Швейцария, Австрия, Германия може да ни е много полезен. Във Франция например от много години действа Законът за планината, който успешно съчетава еконормите и инвестиционните проекти за туристическите дейности във високите зони, пише в прессъобщението.