Въпреки съпротивата на бизнеса, изразена в становища на две работодателски организации – Българската стопанска камара и Българската търговско-промишлена палата, икономическата комисия към Народното събрание прие на първо четене промените в Закона за стоковите борси и тържищата.
Основното изменение е закриването на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) и превръщането й в отдел към Министерството на икономиката и енергетиката.
Нито в ЕС, нито извън него съществува практика икономическото министерство да се занимава с подобни функции, коментират в своето становище от БСК. От организацията предлагат вместо това дейностите на ДКСБТ да бъдат прехвърлени към Комисията за финансов надзор, каквато практика има в държави от Европа и в САЩ.
От камарата коментират още, че промените са изготвени без да бъде анализирано какво ще бъде въздействието върху икономическата среда.
Подобни са критиките и от страна на БТПП. Проектът не е придружен от аналитични и цифрови данни, обосноваващи основните аргументи. В закона е предвидено, че закриването на държавната комисия ще намали разходите и ще постигне по-ефективно обслужване.
В момента в ДКСБТ работят 20 души след съкращаването на щатни бройки в началото на годината (дотогава в комисията работеха около 30 души), обясниха представители на комисията по време на дебатите в парламента. След влизането в сила на закона, за издаването на разрешителни за работа на стокови борси и тържища и за контрол във връзка с дейността им вече ще работят петима души.
Законопроектът предвижда част от дейността на ДКСБТ, свързана с контрола на търговията, да се поеме от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). В своето становище от агенцията обаче коментират, че има неяснота по отношение на формулировката на конкретните мерки, които трябва да бъдат предприети във връзка с новите им функции.
Така със законопроекта всъщност се извършва само механично прехвърляне на дейности, е записано в позицията на ДКСБТ по повод предложените промени.
От комисията уточняват още, че и в момента работата им е ефективна и получават позитивни отзиви. На потребителите се дават методически указания, образци на документи и консултации в най-кратък срок, допълват оттам
Цитирани са и данни, представени от вицепремиера Даниела Бобева, според които за периода януари – декември 2013 година 10 инспектори на ДКСБТ са извършили 600 проверки на обекти за търговия с храни. За същия период 1000 служители на БАБХ са извършили 4000 проверки.
Срещу закриването на държавната комисия се обявиха и от Софийската стокова борса. В своето становище от борсата са се мотивирали с високия брой сделки, които и в момента се извършват в сивия сектор (около 80-90% от пазарния обем на някои стоки - цигари, алкохол, дървен материал и храни). Необходимо е да има контрол не само на самите тържища, а и навсякъде, където има условия за търговия със стоки.