Дефицитът в бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) няма да е 200 милиона лева, а двойно повече – около 400-500 милиона лева, заяви на пресконференция днес председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Цветан Райчинов.
Според съсловната организация разчетите на здравния фонд за очертаващия се дефицит в бюджета на институцията ще са грешни и това е една от причините за проверките на болниците, които НЗОК е извършила в почивните дни около Великден.
БЛС обяви проверките на болниците за „PR акция Великден“, от която никой няма да спечели. Според лекарското съсловие информацията, изнесена от Здравната каса, че болниците продължават да хоспитализират пациенти без необходимост от активно болнично лечение, че пускат хоспитализирани пациенти вкъщи, че не лекуват съпътстващи болести, имат за цел единствено да се очернят лекарите за пореден път.
Според ръководството на лекарския съюз целта на тези проверки е била да се посочи сумата от 1,5 милиона лева, с които болниците ще бъдат санкционирани и „да се замаже или прикрие проблемът с недофинансирането на системата и с липсата на регулации“.
Касата прави проверки, а в същото време ръководството не си дава сметка, че тъкмо заради липсата на ефективна регулация се трупа този дефицит, каза Райчинов. В този смисъл той допълни, че посочените 1,5 милиона лева, които били надписали лекарите, не е състоятелно твърдение. Касата не е в състояние да осъществява ефективен контрол докато не влезе в сила електронната здравна карта, коментира председателят на съюза.
„Лекарите не са виновни за недофинансирането на здравеопазването“, каза Райчинов. Той посочи, че съюзът е поискал от НЗОК реалните имена на тези болници и лекари, които са направили нарушенията, защото иначе цялото съсловие се поставя под общ знаменател. „Поискахме резултатите от проверките - къде и какви са тежките нарушения, но не ги получихме“, каза Райчинов и допусна, че Касата е подала на медиите не съвсем точни данни. По думите му инспекторите просто са „търсили да намерят нещо“ в дадена болница.
НЗОК е преди всичко финансираща институция, не е нейна работа да проверява стандартите на лечение на пациентите, контрираха още от БЛС. За тях свободата, която си е позволила Касата с тези празнични проверки, не е в правилната посока.
За лекарите не е нарушение и това, че болниците пускат пациенти по време на празниците извън болничното заведение. Като аргумент лекарският съюз посочи, че никъде в Европа няма стандарти за брой дни, които пациентът да пролежи в болницата. „Навсякъде стремежът е да се лежи в болница възможно най-малко, а това, че лекари пуснали болни да си отидат вкъщи за празника не е престъпление, както беше описано от касата. Лекарите обаче няма как да се защитят дори и чрез съда, каза Цветан Райчинов.
Той си обяснява проверките и с показването на свръхактивност на Касата и то в посока проверки на качеството на извършена медицинска дейност, което не влиза в задълженията й. Райчинов вижда в тази активност неспособност на институцията да се справи с проблема с недофинансирането на болниците.
Лекарският съюз отправи покана към здравния министър Таня Андреева, към председателя на Надзорния съвет д-р Бойко Пенков и към управителя на Здравната каса д-р Румяна Тодорова да вземат участие на предстоящия лекарски събор следващата седмица за открита дискусия и намиране на ефективно решение, защото от „PR акции медицината няма да спечели“.
преди 10 години Въпреки "източането" на касата болничната помощ е сериозно недофинансирана.Ако се спре "източването" на НЗОК от болниците трябва да спре и източванетона болниците от НЗОК1. Чрез недофинансирани клинични пътеки2. Източване на здравната система от социалната система и държавата 3. Фармацефтични компании и бюрократи4.Компании за мед оборудване 5. Налагането на безсмислени и скъпо струващи стандарти................ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Лекуване на неосигурени хора без основание ? - нямя отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Контрол трябва да има. Дефицитът може да се породи или заради фалшиво лекуване на хора, или заради лекуване на неосигурени хора без основание. И докато първото се прави съзнателно, то лекуването на неосигурени хора трябва да се сведе само до хората които имат нужди от малцинствата за да не се източват излишни пари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар