Лидия Руменова е новият председател на Сметната палата, реши парламентът.
Кандидатурата й за поста беше предложена от БСП и ДПС и с гласовете на депутатите от тези партии тя оглави одитора. Народните представители от ГЕРБ не участваха в гласуването.
Руменова е завършила право и е започнала кариерата си в Министерството на външната търговия през 1978 г. След това работи в Министерския съвет, в Министерството на отбраната, в социалното министерство и в Центъра за масова приватизация. В Сметната палата е назначена в края на мандата на Тройната коалиция - юни 2009 г. и е работила там до 2011 г.
Според новия Закон за Сметната палата, внесен от БСП и ДПС и приет от парламента миналия месец, ръководството на одитната институция става колективен орган, който се състои oт осем членове и един председател.
Членовете и председателят на институцията ще се избират на партийно-квотен принцип от Народното събрание.
До 14 дни Руменова трябва да предложи останалите 8 членове на ръководството на Сметната палата.
Този избор е непрозрачен, настоя депутатът от опозицията Димитър Лазаров.
„Сестринските партии ДПС и „Атака” ще командват парада в Сметната палата”, обвини Менда Стоянова.
Тя призова Руменова като председател на Сметната палата да опровергае опасенията, които има ГЕБР, както и да не прави чистки и партийно поръчани одити. „Надявам се да организирате дейността на колегията на професионален принцип, по прозрачен начин, така че всички нейни решения да бъдат ясни на обществото и Народното събрание”, подчерта Стоянова.
Преди самото гласуване лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира, че Сметната палата е поредната институция, която вече няма да съществува. Как може бивша съветничка на Станишев да дойде като институция и да одитира политическите партии, запита той.
Според депутата от ДПС Йордан Цонев опасенията на опозицията са напълно неоснователни и няма по-прозрачна процедура от изслушването на кандидата за шеф на палатата в парламента.
Лидия Руменова обяви, че няма как да има партийно поръчани доклади на одитора, нито пък, че председателят на Сметната палата може да влияе върху работата й, защото тя вече е колективен орган и решения не се взимат еднолично. „Колегиалният орган е най-добрият вариант за Сметната парата, защото той съдържа механизъм за противодействие на външни фактори”, настоя тя.
Още новини за България четете в Dnes.bg