“Veolia Вода“, концесионер на столичното ВиК дружество, няма намерение да се оттегли от българския пазар, стана ясно на среща между кмета на София Йорданка Фандъкова и изпълнителния директор на дружеството Бруно Рош.
Рош е заявил желанието си да подобри взаимоотношенията между партньорите в „Софийска вода“, коментират от компанията. В дружеството съакционери са Столичната община (с почти 23%) и „Veolia Вода“.
От своя страна Йорданка Фандъкова е настояла за ускоряване на разговорите за ревизия на концесионния договор със „Софийска вода“ и съставянето на точен график за водене и приключване на разговорите, съобщават от пресцентъра на Столичната община.
Столичната община ще изисква и стриктно спазване на Закона за обществените поръчки и предварително съгласуване на заданията на обществените поръчки, които провежда дружеството. Както и определяне на санкции, които да са дължими от концесионера на общината при неизпълнение на договора за "Софийска вода".
Припомняме, че общински съветници от БСП настояват за прекратяване на концесионния договор със „Софийска вода“, сочейки като мотив изоставането от графика за намаляването на загубите по водопроводната мрежа на София. Столичният общински съвет вече на два пъти обсъди и отхвърли искането на БСП за провеждането на местен референдум за прекратяване на концесията на ВиК дружеството.
„Софийска вода“ е единственото ВиК дружество в страната, отдадено на концесия. Нейният срок е за 25 години. Целта беше да бъдат намерени инвеститори за рехабилитацията на остарялата водопроводна и канализационна мрежа на столицата. Официално загубите на вода заради старите съоръжения през 1999 година, когато дружеството беше отдадено на концесия, бяха 64%..
Оценка на „Концесионен контрол“ към Столичната община показа, че загубите през 2012 година са били 54%, докато в договорът е посочено те да бъдат 24 на сто.
В началото на 2013 година Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) изготви бизнес план за „Софийска вода“, в който е записано, че до началото на 2015 година загубите на вода по мрежата трябва да достигне до 33%. От концесионера обаче обявиха тези цели като нереалистични. В своя план за управление за периода 2014 – 2018 година той залага на намаление на тези загуби до 48 на сто.