Проектът на закон за фалита на физически лица, който се обсъжда в момента, ще послужи за политически цели, коментира в ефира на телевизия България on Air адвокат Георги Събев.
Той посочи, че идеята за такъв закон се лансира в моменти, когато “обществено-политическата и икономическата обстановка доведе до превъзбуждане на масата от хора”, както и че това е логично продължение на поведението на управляващите след приемането на закона за кредитите.
За да се получи добър закон за частния фалит, трябва да бъдат отчетени две обстоятелства, допълни още Събев. Първо – да има баланс на интересите между кредиторите и длъжниците, и второ – текстовете да са съобразени с европейските практики и действащото българско законодателство.
Според експерта липсва каквато и да било защита на кредиторите от злонамерени действия на длъжници в постановките, които се обсъждат в публичното пространство.
Освен това идеята длъжникът, потърсил закрила по силата на такъв закон, да предоставя всички документи за собственост - на имоти, акции, договори за заеми, по които има вземания, и т. н., които се качват в регистъра на длъжниците, е предпоставка за злоупотреби както с длъжника, така и с кредиторите му, каза още адв. Събев.
Той препоръчва при подготовката на закон за частния фалит и защитата на физически лица от свръхзадлъжнялост да се отчетат обществените отношения и рискове и професионалните коментари, както и текстовете да се съобразят с основните институти на нашето национално право.
Според него този закон не е панацея, а логиката на приемането му трябва да е насочена към баланс на отношенията, за да се даде възможност на длъжник, който по обективни причини не е в състояние да изпълни задълженията си, да реши проблема кардинално и да не се налага в неограничен период от време да е обременен с изплащане на дългове. В същото време законът не би следвало да позволява на длъжник да наврежда умишлено на своите кредитори.
преди 10 години От съществено значение за мн. аспекти на икономиката е, все пак някакъв компромис да се намери. Предлагам примерно, за клиентите на ЦКБ да не може да се прилага, но поне за останали случай ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Все ще се намери някой да лае и вие разбира се ще напишете статия за това! Защо един път не написахте статия от рода: "Законът за частния фалит е важен и необходим". И да цитирате предимствата, които ще последват за физическите лица от него! Стига сте защитавали "кредиторите", т.е. банките! Защитете веднъж и обикновения български гражданин ? Засрамете се! Законът за частния фалит, както и законът за Потребителския кредит са изключително важни и изключително полезни за дългосрочното развитие на България и общото повишаване на благосъстоянието на населението! Браво на законодателя, че прави стъпки в правилната посока! отговор Сигнализирай за неуместен коментар