Нормите, въвеждащи ограничение за максималния брой рецепти, които могат да бъдат обработени в рамките на един отчетен период от съответната аптека, биха могли да бъдат приравнени на квотно ограничение на търговията на дребно с лекарствени продукти, реимбурсирани от НЗОК. Това пише в становище Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) по провод промени в Закона за лекарствата в хуманната медицина.
Според КЗК разпоредбите може да повлияят негативно върху конкуренцията на пазара и да засегнат благосъстоянието на потребителите.
Миналата година също беше направен опит да се въведе ограничение за обработка на рецепти от аптеките. Тогава от КЗК излязоха с аналогично становище. Сега от антимонополната комисия отново посочват, че прилагането на ограниченията би могло да доведе до ограничаване на конкуренцията при търговията на дребно с лекарствени продукти.
Относно заложеното в проекта на типов договор между касата и аптеките задължение фармацевтите да предлагат една и съща цена и при свободна продажба на лекарства, и по линия на Здравната каса, КЗК смята, че така се нарушава свободата на самостоятелно определяне на търговската и ценова политика на аптеките.
Негативно е становището на Комисията и по отношение на нормите, свързани с лекарствата от Позитивния списък. И тук в типовия договор се залага задължение аптеките да правят еднакви по размер отстъпки както за пациентите, така и за касата. Според КЗК това може да ограничи конкуренцията.
Нормите ограничават свободното определяне на търговската политика на аптеките и същевременно биха могли да бъдат определени като бариера за навлизане на пазара, тъй като аптеките, които не приемат единствено посоченото условие, не биха могли да сключат договор с НЗОК, се посочва в становището на КЗК.