IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

От хранилището "Чирен" вече не се черпи природен газ, а само се нагнетява

Доставките на защитените потребители ще бъдат гарантирани за 45 дни при спиране на доставките от Русия

16:36 | 12.03.14 г. 3
От хранилището "Чирен" вече не се черпи природен газ, а само се нагнетява

От газохранилището в Чирен вече не се черпи природен газ, каквато е нормалната практика по това време на годината. Заради извънредната ситуация в Украйна в момента в хранилището само се нагнетява газ.

Това обясниха представителите на "Булгаргаз" и " Булгартрансгаз" по време на изслушване в парламентарната комисия по енергетика относно готовността на страната за реакция при газова криза. Двете компании са разработили планове, така че защитените потребители да не бъдат засегнати от кризата. В рамките а 45 дни техните доставки са гарантирани.

По данни на "Булгаргаз" в Чирен в момента има 192 млн. куб. метра газ. До 22 март ще бъдат нагнетени още 10 млн. куб. метра. Дневният добив от находището може да е около 3 млн. куб. метра газ, обясни Александър Петров, началник отдел "Лицензионна дейност" в газовия доставчик. Той обясни, че на 5 март е изпратено писмо до "Газпром експорт" с уведомление, че заради извънредната ситуация е прекъснат добивът и се нагнетява хранилище "Чирен", за да няма санкции от страна на Русия. На този етап обаче няма отговор.

Петров уточни, че в зимния период потреблението е между 10 и 14 млн. куб. метра в най-студените дни. Около половината от това потребление се пада на топлофикационните дружества. "Само потреблението на  "Топлофикация -София е 4 млн. куб. метра газ дневно", допълни представителят на "Булгаргаз".

Според плана за действие в кризисна ситуация, приет през 2012 година, в "Чирен" трябва да има 130 млн. куб. метра газ. "Количеството в момента е много повече", уточни той. В случай на прекъсване на доставките дружеството може да разчита на местен добив, който е около 600 - 650 хил. куб. метра, както и на реверсивната връзка с Гърция, по която могат да дойдат 3 млн. куб. метра газ.

От думите на председателя на Управителния съвет на "Булгартрансгаз" Евгени Попов пък стана ясно, че ще има ново забавяне на изграждането на газовата връзка с Румъния. Този път заложеният срок е краят на април, като остават 200 метра за свързване на съоръженията. След това остава да бъде изтеглена тестваната тръба на българска територия. Открити археологически находки край град Мартен е причината за забавянето на строежа с пет месеца.

На този етап не можем да ползваме това съоръжение, заради несъвместимост на мрежите. Налягането в българската мрежа е по-високо, но при спиране на доставките от Русия налягането ще падне и ще можем да получаваме газ от Румъния.

При спиране на доставките от Русия България може да разчита още и на количествата газ в магистралните газопроводи, които са около 20 млн. куб. метра, както и транзитните газопроводи, които са над 38 млн. куб. метра.

В момента изпълнителните директори на "Булгаргаз" и на "Булгартрансгаз" са в Анкара за подписване на Меморандум за сътрудничество за изграждането на връзка с Турция.

На базата на докладите в комисията приеха заключението, че защитените потребители ще имат достатъчни количества при криза.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:29 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 1
toto
преди 10 години
Сега Стана ли ви ясно къде отиват парите които плащаме за парно всеки месец - директно в Русия с превод от Булгаргаз ...!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 0
vv1969
преди 10 години
"Открити археологически находки край румънския град Мартен е причината за забавянето на строежа с пет месеца". Мартен е български град и находките са в България, а не в Румъния.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 0
vv1969
преди 10 години
"Открити археологически находки край румънския град Мартен е причината за забавянето на строежа с пет месеца". Мартен е български град и находките са в България, а не в Румъния.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още