АЕЦ „Козлодуй“ е обезпечена с достатъчно ядрено гориво за настоящата година, съобщиха от централата за Investor.bg. Доставките на свежо ядрено гориво за България се извършват два пъти годишно. По предварителен график се извършва и извозването на отработеното гориво.
Доставките към ядрената ни централа се извършват на базата на договора с руската компания ТВЕЛ, собственост на държавната корпорация „Ростаом“, допълниха още от АЕЦ "Козлодуй".
Припомняме, че вчера „Росатом“ съобщи, че изпълнява в срок своите задължения за доставка на ядрено гориво за централите в Европа. Коментарът беше направен по повод забраната от страна на Киев влакови композиции с ядрено гориво да преминават през територията на страната.
Вече са набелязани алтернативни маршрути, а при необходимост има вариант дори и за транспортиране на горивните елементи със самолети, съобщи още „Росатом“.
Опасения, че кризата в Украйна ще доведе до ограничаване на стратегическите доставки на горива изказа още в началото на седмицата вътрешният министър Цветлин Йовчев. Освен ядрено гориво, страната ни внася и 100% от руския природен газ през газопроводи, преминаващи през територията на Украйна. На този етап експертите у нас обаче не очакват повторение на газовата криза от началото на 2009 година.
Дори и да има спиране на газовите доставки обаче България е подготвена, още повече, че това ще стане в края на отоплителния сезон. Страната ни може да разчита на газа в хранилището в Чирен, находището в Галата, както и на реверсивната връзка с Гърция.
Въпреки заявените ангажименти обаче все още не е започнала работата по нова връзка с Гърция и с Турция, на етап предпроектно проектиране е връзката със Сърбия, която ще даде достъп до австрийския хъб в Баумгартен.
Връзката с Румъния се очаква да заработи към края на този месец. По нея обаче страната ни няма да може да получава газ от северната ни съседка. Налягането на българската газопреносна мрежа е 55 бара, а на румънската – около 28 бара и за да бъде обърнат потокът е необходимо изграждането на компресорна станция на румънска територия, което на този етап не е факт.