Бизнесът започна оптимистично новата година, но активността през февруари остава без промяна в сравнение с общите нагласи през януари. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ) от проведените в началото на месеца анкети сред мениджъри и предприемачи.
Общ показател за бизнес климата
Графика: НСИ
Очакванията на бизнеса в промишлеността и строителството са по-оптимистични. През февруари търговците на дребно и предприемачите в сферата на услугите са по-песимистични. Причината - те са по-умерени за бизнес състоянието на предприятията през следващите шест месеца.
„Бизнес средата в България не е в най-добрата си форма. Аз не очаквам подобрение заради несигурността, която наблюдаваме. Въпреки че протестите отслабиха своята интензивност, това не означава, че правителството се ползва с широка подкрепа сред обществото. Управляващите все още продължават да водят непрозрачна политика“, коментира за Investor.bg бизнес климата в страната икономистът от Института за пазарна икономика Калоян Стайков. „Последният пример е това как бяха разпределени средствата от фонда „Растеж и устойчиво развитие на регионите". Съмненията са, че парите бяха разпределени на политически принцип. Непрозрачната политика представлява сериозен проблем.“
„Фактор, който оказва влияние върху бизнес активността, отчетен още от края на миналата година, е спадът на инвестициите в основен капитал на годишна база. Заради непрозрачната политика се спират дългосрочните инвестиционни решения на бизнеса“, каза още Стайков.
„Друг фактор са двата избора, които предстоят през тази година. Те може и да не са чак толкова важни за насоките на развитие на страната, но ще покажат степента на одобрение на правителството. Въпреки че управляващите нееднозначно афишираха, че ще намалят административната тежест, намеренията им все още остават само на думи“, продължи икономистът. „Действията изостават. Те трябва да се материализират, за да имат отражение. Въпреки че всяко едно правителство идва на власт с обещания за намаляване на тежестта за бизнеса, резултати от сегашното все още няма.“
„Разбира се, има и външни фактори, които оказват влияние върху бизнес средата. Кризата с публичния дълг в Европейския съюз все още продължава. Макар все пак трудностите до някаква степен да са овладени, все още има риск някои страни да потърсят помощ. Ако това се случи, икономиката на ЕС може да се разклати, а това да повлияе негативно на икономиката на България. В последните години именно износът към Европа дърпаше родната икономика, макар че потреблението също имаше минимално участие. При евентуална нестабилност в ЕС негативите ще се пренесат и у нас макар и с известен лаг, каза още Стайков, споделяйки, че според него би следвало да се предприеме по-консервативен подход заради наличните рискове.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 10 години Отн.: Защо бизнес индикаторът остана 'сон шужмон' (без изменение)За никого не е тайна, че бизнес моделът в BG е милицио-дривън икономика. В една страна, където бай Доти (след като си е прибрал 30-те заплати 'от пенсионирането') продължава да тараши бизнес пространството 24-7-365 ... и да снася и да разпродава всякаква информация на разни шуробаджанаци ... които се явяват най-запознатите 'бизнесмени' в региона, няма как и бизнес индикаторът да не е сон шужмон.Бизнес предприемачеството в BG се свежда до следния проблем:- Кога ще зацепи бизнес предприемачеството в BG, ако бай Доти дава непрекъснато всичко на късо съединение? ... или кога ще зацепи телевизорът ти, ако шнурът е постоянно накъсо?- Кога ще започнем да изразходваме оптимално обществените средства, ако всичко остава предмет на порочни практики и вакханалия на корупцията?- Кога ще се оптимизират човешките ресурси в BG, ако всички конкурси са систематично опорочавани ... до неузнаваемост? отговор Сигнализирай за неуместен коментар