Президентът наложи вето на някои текстове от приетия Изборен кодекс, съобщиха от прессекретариата на Президентството. Приетият от Народното събрание Изборен кодекс въвежда правила, на които може да бъде дадена положителна оценка и които допринасят за подобряване на регламентацията на изборния процес.
Въпреки безспорно положителните стъпки, Кодексът не постига устойчива регламентация, която да отразява обществените очаквания и декларирания от управляващите ангажимент в тази посока, се казва в позицията на Росен Плевнелиев
"Някои от най-актуалните въпроси, които са в центъра на обществения дебат, са оставени без регулация, а по отношение на други, като възможността да се въведе дистанционно електронно гласуване, може да се отчете дори отстъпление от вече постигнатото – премахва се дори възможността то да се проведе експериментално", допълва Плевнелиев.
Според него нерешени остават чувствителни въпроси като избирателните списъци, въвеждането на ефективна възможност гражданите да гласуват за личности, а мотивът да се създаде професионална Централна избирателна комисия не кореспондира с липсата на задължителни изисквания за професионален опит.
По тези причини и поради изключителното значение на изборното законодателство за функционирането на институциите и за общественото доверие към тях, президентът ще наложи вето върху някои от текстовете на Кодекса. Това ще даде още една възможност на народните представители да подобрят регламентацията на изборния процес, смята Плевнелиев.
Подробните мотиви на президента ще бъдат оповестени в най-кратък срок.
Според Мая Манолова, зам.- председател на Народното събрание, обаче критиките на президента са неоснователни. По нейните думи електронното гласуване е отхвърлено от Конституционния съд още през 2011 година, защото не може да защити тайната на вота, пишат от пресцентъра на БСП.
"Искам ясно да подчертая, че "мъртви души" в избирателните списъци няма", категорична беше Мая Манолова, която оглави и Временната парламентарна комисия, натоварена с изработването на Изборния кодекс. .
Припомняме, че Изборният кодекс беше окончателно приет едва преди броени дни. В него се запазва принципът на уседналост при гласуване, но исканията за електронно гласуване и мажоритарен избор бяха отхвърлени. Ден по-рано президентът се срещна с представители на БСП като част от традиционните политически консултации. Тогава Плевнелиев увери, че няма да налага вето на новия кодекс като част от "политически игри", а само с ясни и конкретри причини.
Само преди час парламентарната комисия към НС пък отхвърли идеята за референдум, касаещ изборния процес у нас, заедно с изборите за Европейски парламент.
* Статията е допълнена с мнението на Мая Манолова по казуса
преди 10 години Защо БСП и ДПС толкова много се страхуват от референдуми по някои теми? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Нали беше "избран" по Фидосовския кодекс, как няма да иска да го остави? отговор Сигнализирай за неуместен коментар