Прилагането на системи за разделно събиране на биоотпадъците ще позволи да бъде намалена такса "Смет". Това твърди Теодора Желева - началник-отдел в дирекция "Управление на отпадъците и опазване на почвите" в Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
При разделното събиране на органичните отпадъци в потока битова смет ще се намали честотата на извозване на сивите контейнери. Така може да намалеят разходите за управление на отпадъците в общините, а оттам – и размерът на такса "Смет", която населението плаща, разяснява експертът, цитирана от БТА.
По данни на Националния статистически институт, количеството на образуваните битови отпадъци за 2012 г. е 3 364 000 тона. Това представлява средно по 346 кг на жител за годината.
По експертна оценка, около 1 млн. тона от образуваните биоотпадъци в България могат да бъдат събирани разделно при източника на образуване и да бъдат оползотворявани в съоръжения за компостиране и анаеробно разграждане, с производство на зелена енергия и подобрители на почвата. Това представлява около 34 на сто от общото количество образувани битови отпадъци в страната, отбеляза Желева.
Количеството биоотпадъци, което всеки жител изхвърля за година, е около 140 кг. От тях 74 кг на жител за година са зелените отпадъци, а 66 кг - хранителните, или съответно 543 000 тона и 487 000 тона от общия потенциал за страната.
Припомняме, че в началото на февруари представители на оползотворяващите организации изявиха желание да се заемат със създаването на компостиращи инсталации, в които да се оползотворяват биоотпадъците.
В следващите няколко години общините трябва да разширят системата за разделно събиране и да започне оползотворяването на изхвърляните храни и зелени отпадъци. България е поела задължението до 2020 г. да намали с 35% биоразградимите отпадъци, казаха тогава експерти от Министерството на околната среда и водите.