До края на годината ще бъде изготвена Националната аптечна карта, за да се подобри достъпът до аптеки в редица области у нас, обявиха пред Bulgaria On Air от Българския фармацевтичен съюз.
В 39 общини в страната няма нито една аптека, сключила договор със Здравната каса, което е около 15% от всички общини в странта. В 11 областни града пък липсват денонощни аптеки.
Според европейските стандарти пациентите трябва да имат достъп до аптека в рамките на 20 км от населеното място. На разстояние най-много от около 30 км би следвало да се намират денонощните аптеки, като пътят до тях да е на не повече от 20-30 минути път.
У нас ситуацията е по-различна. Недостиг на аптеки има в Североизточна България, Източните Родопи и Северозападна България.
Една аптека на село струва между 30-40 хиляди лева първоначална инвестиция, която включва ремонт и наем на помещение, персонал, сключени договори с доставчици на лекарства.
От БФС смятат, че трябва да има стимули за фармацевтите, за да работят в малки градове и села. Здравното министерство приема с охота идеята за аптечна карта. Предвижда се тя да залегне в здравната стратегия до 2020.
През тази година се очаква и пилотно въвеждане на електронната рецепта.
Вижте репортажа на Христиания Червенкова и оператора Кирил Бациев!