Рейтинговата агенция Standard&Poor's е понижила рейтинга на Национална електрическа компания ЕАД (НЕК) от ВВ- на В+ с негативна перспектива, която отразява несигурността дали Българският енергиен холдинг (БЕХ) ще продължи със силния си финансов ангажимент да подкрепя НЕК в обозримо бъдеще.
S&P посочва, че неблагоприятни регулаторни решения са довели до загуби на НЕК през миналата година, но агенцията смята, че е вероятно НЕК да получи някои регулаторни и законодателни облекчения, които да й помогнат да излезе на оперативна печалба през втората половина на тази година.
Кредитната агенция очаква БЕХ, компанията-майка на НЕК, да продължи да покрива кешовия дефицит и ликвидните изисквания на НЕК, но преценява, че кредитоспособността на холдинга се е влошила.
НЕК не е получила пълна компенсация на преференциалните субсидии, които плаща за възобновяема енергия и когенерации. Компанията не е получила компенсация на плащания за 215 млн. лв. по дългосрочни споразумения за изкупуване на енергия на фона на превишеното предлагане в българската електрическа система. Като последица БЕХ е трябвало да подкрепи НЕК със заеми, за да покрие паричните й дефицити и ликвидните й нужди.
Агенцията обаче очаква облекчаване на дейността на НЕК през 2014 г. заради регулаторните и законодателни промени чрез въведените по-високи такси и възстановяването на част от извънредните разходи от 215 млн. лв. през 2013 г.
Основният сценарий на S&P за 2014 г. предвижда продължаващи загуби през първата половина на годината, но положителнa печалба преди лихви, данъци, амортизации и обезценки през втората половина.
Рейтинговата агенция продължава да очаква пълна и навременна подкрепа от страна на БЕХ по време на финансовото възстановяване на НЕК.
S&P изтъква рисковия бизнес профил на НЕК и високата й задлъжнялост. Мениджмънтът на компанията се оценява като слаб заради агресивното управление на ликвидността, честите смени в него и слабата отчетност.
Рисковият бизнес профил отразява оскъдната рентабилност на НЕК, регулаторната несигурност относно годишните такси, определяни от ДКЕВР, както и неяснотата, свързана с бъдещето на проекта АЕЦ Белене. Всякакъв ангажимент към строителството на централата, особено без пряка държавна помощ, може да промени оценката на S&P за бизнес и финансовия риск профил на компанията.
Оценката за висок ливъридж на агенцията отразява слабата кредитна позиция на НЕК, неадекватната й ликвидна позиция според критериите на S&P и агресивните й финансови политики.
Тези негативни фактори се смекчават отчасти от доминиращата пазарна позиция на НЕК, стратегическата й важност като доставчик на основна обществена услуга и собствеността й на почти всички нискоразходни ВЕЦ-ове.