От 1 юли 2014 година минималната пенсия да стане 500 лева, предлага „Атака“. Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване, публикуван на сайта на Народното събрание, е с вносител Волен Сидеров и група депутати от партията.
В мотивите към законопроекта се посочва, че прагът на бедност, който е в размер на 251 лв., е доказателство, че минимална пенсия от 150 лв., каквато е тя сега, обрича на глад, мизерия и тежък недоимък българските пенсионери.
В мотивите на партията се посочва още, че необходимата месечна издръжка на човек вече е 562,61 лв., както и че минималната пенсия у нас е с най-ниски стойности, сравнено със пенсиите в останалите държави членки на ЕС.
Минималната пенсия в България се равнява, е по-ниска, или е близка по стойност спрямо редица държави от Третия свят, пише още в мотивите.
Според Закона за бюджета на ДОО за тази година минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст от 1 януари до 30 юни е 150 лв., а от 1 юли до 31 декември - 154,50 лв.
В друг законопроект – за изменение на Кодекса на труда, „Атака“ предлага средната минимална работна заплата да се индексира с тази за държавите от Европейския съюз.
От партията предлагат и поправки в Закона за ДДС, които да въведат нулева данъчна ставка за хляб, лекарства, учебници и дизелово гориво. В мотивите към проектодокумента е записано, че промяната ще спомогне да се задържи поскъпването до приемането на диференцирани ставки за различните стоки и услуги.
Според вносителите нулевата ставка ще свали цените до допустими нива, а бюджетът няма да бъде ощетен, защото при общото повишаване на всички цени растат и приходите от ДДС.
Поевтиняването на лекарствата пък ще позволи на много от здравните заведения и на НЗОК да получат възможност за финансово стабилизиране.
С премахването на ДДС върху учебниците ще се подпомогнат семействата, които имат ученици и студенти, а също така ще намалеят разходите на самото образователно ведомство, пише още в мотивите.
Атака иска и промени в Закона за данъците върху доходите на физически лица. Според тях размерът на данъка върху общата годишна данъчна основа трябва да се определя като общата годишна данъчна основа се умножи по:
- за доходите до 6000 лв – с данъчна ставка 0 на сто;
- за доходите между 6000лв и 12 000лв – с данъчна ставка 10 на сто;
- за доходите между 12 000лв и 24 000лв – с данъчна ставка 20 на сто;
- за доходите между 24 000лв и 60 000лв – с данъчна ставка 30 на сто;
- за доходите над 60 000лв – с данъчна ставка 35 на сто;