Интересувате ли се точно колко ток харчи прахосмукачката или пералнята ви? Вече ще научавате тази информация директно от етиката на уреда.
Правителството одобри промени в Наредбата за изискванията за етикетиране и предоставяне на стандартна информация за продукти, свързани с енергопотреблението, по отношение на консумацията на енергия и на други ресурси.
С промените в наредбата в обхвата ѝ се включват три нови продуктови групи - прахосмукачки, отоплителни и комбинирани топлоизточници, комплекти от отоплителен топлоизточник, регулатор на температурата и слънчево съоръжение; водоподгреватели, топлоакумулиращи резервоари за гореща вода и комплекти от водоподгревател и слънчево съоръжение.
Вносителите на съответните уреди са длъжни да осигурят така наречените енергийни етикети на български език и на видно място.
При хладилниците, фурните, пералните и миялните машини етикетите се поставят отвън, отпред или отгоре на уреда. Ако производството на съответния уред е преустановено преди 1 септември 2004 г., енергиен етикет не се изисква. Няма нужда от него и в случаите, когато уредът може да използва и други източници на енергия освен ток. На пералните без центрофуга също не се поставя енергиен етикет.
При лампите стикерът се отпечатва или прикачва на външната страна на индивидуалната опаковка на лампата.
Всяка реклама на изброените уреди трябва да включва информация относно енергийния клас на продукта.
Контролът за спазване на наредбата ще се осъществява от Комисията за защита на потребителите (КЗП). Чрез документа се постига пълно съответствие между родното законодателство и европейската директива 2010/30/ЕС.
преди 10 години Глупащини отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години така е в много от страните в които съм билтрябва да попадат всички ел.уреди според мен с по-голяма консумация.. да кажем от 20лв на година отговор Сигнализирай за неуместен коментар