С промените в Закона за Сметната палата ще стане така, че непрофесионалисти ще одитират парите на данъкоплатците, а качеството на одитите ще се контролира от ръководство, от което също не се изискват професионални качества, пише в свое становище Сметната палата.
Според одитора предложението на депутата Йордан Цонев, внесено преди дни в деловодството на Народното събрание, е модел на „колективна безотговорност и междупартийните сделки, удобен за натиск и манипулиране“.
„Очевидно, целта е да се възстанови принципът на партийните квоти и в палатата да бъдат избрани предимно послушни „партийни секретари“, които не се интересуват от обективното и професионално одитиране, а от спазване на указанията на партийни централи“, допълват още от институцията.
Припомняме, че в края на миналата седмица в деловодството на парламента беше внесен проект, предвиждащ промени в структурата на Сметната палата. „Връщаме старата структура на платата и тя отново ще стане колективен орган", коментира тогава вносителят – депутатът от ДПС Йордан Цонев.
В момента Сметната палата се ръководи от един председател и двама заместници. Този модел преобладава в повечето страни от Европейския съюз, коментират днес от Сметната палата. Според ръководството й връщането на колективния модел противоречи и на решение на Конституционния съд от 2011 година.
„Предвидената в законопроекта деветчленна колегия ще излезе и многократно по-скъпа на данъкоплатеца в сравнение със сегашното тричленно професионално ръководство, поради неизбежните разходи за персонални коли, шофьори, кабинети, съветници и секретарки“, се казва още в становището, изпратено до медиите.