Договорът за концесията на медни руди от находище „Асарел“ беше удължен с 15 години по време на днешното правителствено заседание. Министрите дадоха своето съгласие за предложението на концесионера - „Асарел Медет“.
Договорът беше сключен в края на 1998 година, припомня правителствената информационна служба. Условията по него се запазват, като за срока на продължението прогнозните инвестиции в обекта са 85 млн. лева.
Предвидените разходи за опазването на околната среда и рекултивацията на засегнатите земи са над 63 млн. лева, а очакваното годишно концесионно плащане е в размер на 3,6 млн. лева. Половината от тази сума ще бъде превеждана в бюджета на община Панагюрище, където се намира концесионната площ.
На компанията е дадено правото и да проучва минни отпадъци в продължение на две години в площта „Източно насипище” край Панагюрище. Планираните инвестиции са за 240 хил. лв., а средствата за опазване на околната среда – 10 хил. лева.
По време на днешното заседание правителството взе още няколко решения, свързани с управление на подземните богатства.
Едно от тях е за прекратяване на конкурса за избор на титуляр на разрешение за търсене и проучване на нефт и газ в площта „Блок 1-23 Света Марина”. Блокът е разположен в континенталния шелф и изключителната икономическа зона на България в Черно море. Конкурсът е обявен през януари 2013 г., като решението е обнародвано в „Държавен вестник” и в Официалния вестник на Европейския съюз.
Прекратяването му се налага, тъй като в срока за подаване на документи за участие няма постъпили заявления от кандидати.
Одобрение обаче получи предложението за отдаване на концесия на находище „Бунилото“, където могат да бъдат добивани скалнооблицовъчни материали – гнайсошисти. Кариерата се намира в с. Храбрино, община Родопи.
За 35 години концесионерът „Еолит“ планира да инвестира 176 хил. лева, а постъпленията за бюджета ще бъдат в размер от 972 хил. лева, от които 50% ще бъдат насочени към община Родопи.
Министрите разрешиха и на „Елити” да прехвърли на „Бекастрой” изцяло на правата и задълженията по предоставената концесия за добив на строителни материали – пясъци и чакъли, от находище „Идринизица” в община Самоков. Условията на предоставената концесия не се изменят.
Издадени бяха и шест разрешения за проучване на възможностите за добив на подземни богатства.
Три от тях са за строителни материали и ще бъдат предоставени на „Златна Панега Цимент“, „Ягуар-02” и „Инертни материали – Ямбол”. Първите две дружества ще проучват за срок от една година площите „Добревци” в община Ябланица и „Камъка” в община Ихтиман, а третото ще оперира в площта „Питово” в община Нова Загора за срок от шест месеца. Минималният размер на очакваните инвестиции в разработването на кариерите е над 205 хил. лв., а стойността на мероприятията по опазване на околната среда – близо 17 хил. лв.
Разрешение за търсене и проучване на метални полезни изкопаеми получава „Болкан Минералс Дивелъпмънт”. За три години дружеството ще изследва площта „Иглика”, разположена на територията на общините Болярово и Елхово. В проучвателните дейности ще бъдат вложени 666 хил. лв., а в екомероприятия – 12 хил. лв.
В землището на с. Чинка в община Крумовград за две години „Гугаланови” ще проучва възможностите за добив на скалнооблицовъчни материали. В площта „Чинка-2” в проучвателни дейности ще бъдат вложени поне 24 хил. лв. Стойността на мероприятията по опазване на околната среда е 2470 лв.
преди 10 години Според мен е грешка в статията. Ако сметнеш и за пазач няма да стигнат, ще трябва да крият осигуровки :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Да бе, голяма смешка. За 35 години това въобще не трябва да се брои за инвестиция. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години "За 35 години концесионерът Еолит планира да инвестира 176 хил. лева":) твоа заплатата на пазача ли е? отговор Сигнализирай за неуместен коментар