Експериментално машинно гласуване ще се проведе за изборите за нов Европейски парламент през май в 100 секции на територията на страната. Това е записано в проекта за нов Изборен кодекс и одобрено на второ четене в Народното събрание днес.
ЦИК ще определя техническите изисквания към самия апарат, на който ще бъде извършвано гласуването. Системата трябва да гарантира тайната на вота и свободното изразяване на волята на избирателите, да има лесен за управление софтуер, да не изисква специални умения за гласуването, да позволява наблюдение на изборния процес, одит и проверка от упълномощени органи.
Данните от машинното гласуване на този етап няма да бъдат включени в резултатите от вота.
Парламентът одобри и гласуването с интегрална бюлетина, както и предложението на управляващите бюлетините да бъдат номерирани.
Бюлетините ще се отпечатват от печатницата на Българската народна банка (БНБ) по реда, по който се печатат ценни книжа. Те ще бъдат са събрани в кочани по сто и да имат полиграфическа защита. На кочаните и на бюлетините ще остава един и същи номер, като идеята е членовете на секционната комисия да го сравняват и отстраняват, преди избирателят да пусне бюлетината в урната.
Социологическите агенции пък ще са длъжни да обявяват при проучванията кой ги е възложил, както и източниците на финансирането им. Парламентът реши още, че се забранява поставянето на агитационни материали по републиканската пътна мрежа и общинските пътища.
Дебелината на бюлетините скара опозиция и управляващи
Сериозни дебати се разгоряха около дебелината на бюлетините. От ГЕРБ поискаха бюлетините да са тежки 120 грама, като мотивираха идеята си с необходимостта хартията да е непрозрачна. Депутатите от БСП обаче се противопоставиха на предложението на опозицията с аргумента, че тежестта на бюлетината не е гаранция, че ще се запази тайната на вота.
„При 120 грама стават много тежки чувалите. Няма никаква разлика в това дали ще са 60 или 120 грама”, заяви социалистът Петър Кънев. Той се мотивира и с обстоятелството, че за евроизборите БНБ ще се справи, но за местни и парламентарни няма да може, ако се запише изискването за 120 грама.
Това накара Красимир Ципов от ГЕРБ да обяви, че вече кодексът от „ комикс” лека-полека се превръща в трагедия по Софокъл”. Той обвини мнозинството, че с новия кодекс връща порочните практики на купуването на гласове и контролирания вот.
Ципов атакува и лично депутатът Мая Манолова. „Целта е ясна, защото Манолова още при първото четене на този кодекс каза, че с него ГЕРБ никога повече няма да се върнат на власт”, заяви депутатът.
В крайна сметка предложението на ГЕРБ беше отхвърлено.
Мнозинството в парламента не прие и предложението на „Атака” 30 дни преди изборите не се разгласяват данни от проучвания на социолози.
Според националиста Павел Шопов с изследванията „в деня на изборите с филми, песни или цветя излиза една информация, която изкривява вота”. „Няма нужда да излизат тези съмнителни резултати от социологическите агенции”, защити предложението си той, което пак не се прие. Депутатите записаха още, че 24 часа преди началото на изборния ден и до обявяването му за приключил няма да се изнасят данни от изследвания.
Извънредното заседание на Народното събрание беше прекратено след новината за кончината на депутата от БСП Димчо Михалевски. Депутатът почина в болница след заболяване от пневмония.
Още политически новини можете да прочетете в Dnes.bg