Ситуацията в момента е такава, че нямаме възможност за инвестиции, а трябва да поддържаме и подобряваме качеството на услугата, която предлагаме. Този коментар направи председателят на Управителния съвет на EVN България Калина Трифонова пред Нова телевизия.
Мрежата на дружеството е с дължина 60 хил. километра, а стойността й се изчислява на 4 млрд. лева. Само за поддръжката й в сегашното състояние годишно са необходими 130 млн. лева, уточни още Трифонова.
„Ако продължи тенденцията да се намаляват признатите разходи и да не се признават инвестициите, в следващите години аварийността ще се повишава”, предупреди Трифонова. Тя припомни още, че за последните осем години дружеството е инвестирало в мрежата 1 млрд. лева и е намалило аварийността с 40%.
Според нея има „сатанизиране на електроразпределителните дружества” в обществото. За последните шест години цената на електричеството се е вдигнала с 45%, а малко над 1% от тази сума е отишла в EVN България, допълни още тя.
Исканото увеличение на цената на тока от страна на дружеството е именно, за да може да се извършва инвестиционната програма, обясни още Трифонова. Според нея може да се направи и вътрешно преразпределение на компонентите на цената, така че общият й размер да остане без промяна за крайните потребители.
Трифонова обясни още, че технологичните разходи на дружествата са свързани с производството, трансформацията и преноса на електрическата енергия до крайните потребители. Кражбите на ток не са включени в това перо и в момента остават непокрити от цената на тока.
Намаляването на технологичните разходи може да дойде от изграждането на подземни електропроводи. Цената им обаче е четири пъти по-висока от тази на въздушните проводи, уточни Трифонова. Тя обаче припомни, че през август 2013 година от Държавната комисия по енергийно и водно регулиране не са признали нито една инвестиция, направена от дружеството.
преди 10 години Като сте се хванали на регулиран пазар, ще играете играта. Ако не, продавате. Сигурен съм, че кандидат-купувачи ще има. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Направо им се чудя на австрийците, като им е толкова тежко да правят бизнес у нас, защо не продават всичко на друг и да се спасяват? Или не е точно така ....? отговор Сигнализирай за неуместен коментар