IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Зелен минерал ще "изяде" бизнеса на заводите за изкуствени торове

Минералът наторява земеделските земи в продължение на 20 години

09:25 | 11.02.14 г. 2
<p>
	Добивът на глауконит може да започне след 2 години.<em> Снимка: д-р Никола Вардев</em></p>

Добивът на глауконит може да започне след 2 години. Снимка: д-р Никола Вардев

Напълно е възможно след години добивът на специфичен зелен минерал, наречен глауконит, да измести така важните за земеделието химически минерални торове. Това стана ясно на дискусия, организирана от БТПП, за бъдещето на добивната индустрия.

В България е открито находище на минерала глауконит - калиев тип слюда със зелен цвят, което е изключително перспективно, заяви д-р Никола Вардев от Българската минно-геоложка камара, който представи проекта „Глория“ за добива и експлоатацията на минерала. Заради цвета му по света го наричат „зелена земя” .

Той е подходящ за подхранване на растенията и позволява развитието на интензивно биоземеделие, тъй като съдържа калий, натрий и фосфор, които лесно могат да бъдат усвоени от растенията.

Според Никола Вардев в България проучвания на суровината са правени отдавна, но тя е подценена през последните десетилетия, тъй като през 50-те до 90-те години в нашата страна изключително голям приоритет се даваше на производството на химическите торове в селското стопанство.

В България има различни находища на глауконити, в повечето случаи разработването им не е икономически изгодно, заради дълбочината и тънките слоеве с минерала.

В района на Враца, на 45 км от Дунав, е открито подходящо за експлоатация находище, твърди д-р Вардев.

Направени са първите сондажи и сме пред ново търговско откритие. Според първоначални изчисления са налице 10 – 15 млн. куб. м суровина с 40- 65% съдържание на глауконит. Ако този продукт бъде въведен в експлоатация, със сигурност няма да задоволява само нуждите на България, а ще се изнася, твърди той и допълва, че реално добивът може да започне след 2 години.

Според експерта в момента по света има бум на търсенето на естествени минерални торове.

Зеленият минерал може да се използва директно като суровината като се смели и с пудрата се торят нивите. Вторият вариант е с обогатяване – това е лесно, тъй като минералът съдържа желязо и може да се сепарира по магнитен способ, без да се влагат огромни средства, допълва Вардев.

Той дори твърди, че зеленият минерал обогатява почвата в продължение на 20 г. - през този период растенията усвояват толкова елементи, колкото им е необходимо. Друго предимство на глауконита е, че задържа водата и подобрява структурата на почвата.

Никола Вардев изтъква, че при използването на зеления минерал добивите на добивите на картофи и захарно цвекло се повишават с 30 до 55%, а на царевица – с 40 - 50%. При това се повишава и захарността при цвеклото и количеството на нишестето при картофите.

Средната класа в България няма да просперира, ако нямаме успешен агросектор. А земеделието не може да се развива без  торове. Но ако искаме да запазим природата, това трябва да става на органична основа, допълва Вардев.

По света има големи находища на глауконит в Австралия, Нова Зеландия, Индия, Етиопия, Канада и Русия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:11 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 15 rate down comment 1
bgMan
преди 10 години
Официално Стойнев не е знаел това, когато е взел решение да купи торовия завод с пари от бюджета.А неофициално всъщност е знаел, но по-важно е било да се спаси стратегическия спонсор на партията и евентуално да е готов да кандидатства и спечели новата концесия за добив на глауконит в България.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 21 rate down comment 0
0pk
преди 10 години
Също така имаме голямо находище на бездарни политици, които чрез неизгодни концесии ще съсипят всяко друго находище на полезни изкопаеми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още