Защо организмът не се справя с трансмазнините?
„Ако хората знаеха колко калории и вредни вещества има в една вафла, едва ли биха я яли”, каза пред Нова телевизия проф. Донка Байкова, зам.-председател на Българското дружество по хранене и диететика.
Тя обясни, че трансмазнините са група мастни киселини, които не са познати за човешкия организъм като свойствени и той няма ензимни системи, с които да ги преработи. „Тази мазнина нито е растителна, нито животинска, а е преминала от течна мазнина в твърда форма, за да придава на изделията, в които се влага, форма”, поясни експертът.
„Огромен процент от продуктите, които консумираме, съдържат трансмазнини – кетчуп, майонеза, вафли, шоколади и други”, заяви Диана Хусеин, председател на Сдружение "Зелени инициативи”. По думите й по света тенденцията е за промяна и дори премахването на тази съставка, а у нас вече някои производители вече избягват тези мазнини и ги заменят с натурални.
Подкрепа от ЕП
Българският евродепутат и лидер на НДСВ д-р Антония Първанова ще внесе предложение в Брюксел за забрана на трансмазнините в ЕС. Тя изцяло подкрепя идеята на сдружение "Зелени инициативи", става ясно от съобщение на евродепутата до медиите.
Заедно с евродепутати от всички парламентарни групи Първанова е предложила задължително изписване на трансмазнините на лицевата страна на опаковката. Позицията е приета от Европарламента. Вследствие на лобизъм на производителите, думата „задължително“ е била заменена с „доброволно“ и това се е случило със съгласието на страните-членки срещу позицията на Европарламента, посочва тя.
Ефектът от хидрогенираните мазнини не се усеща веднага, но те се натрупват през годините. Те са сред основните причинители на инфаркт и инсулт. Най-опасно е, когато си намажеш филия с маргарин и след това пиеш нещо топло. Това дава възможност той да се разтвори в стомаха и да отиде в кръвоносната система. Натрупва се по артериите и това води до инфаркт или инсулт, създават се предпоставки за ракови образувания, твърди евродепутатът.