Забрана на хидрогенираните масла, които са в основата на маргарина, сладкарската сметана, палмовото масло и куп други масови хранителни изделия, предложи преди дни Сдружение "Зелени инициативи". Организацията вярва, че е дошъл моментът у нас да започнат дебати за забрана на тези продукти.
„В САЩ вече направиха тази стъпка, защото трансмазнините причиняват диабет, мозъчни инсулти, инфаркти, деменция, влошават качеството на майчината кърма”, твърди организацията. И посочва още проблеми, свързани с употребата на трансмазнини - исхемична болест на сърцето, затлъстяване, атеросклероза и други заболявания.
България е на челните позиции в Европейския съюз по сърдечносъдови заболявания. Затова апелираме към Агенцията по безопасност на храните и другите държавни органи, имащи отношение към здравето на хората и качеството на храните, да инициират обществени дебати за забрана на употребата на хидрогенираните мазнини в хранителната индустрия. Като за разлика от САЩ, където забраната се отнася само за изкуственото хидрогенизиране с водород на растителните масла, ние настояваме страната ни да стигне по-далеч като забрани употребата на всички вредни трансмазнини, настоява сдружението.
То разяснява и процеса на преработка: при хидрогенацията естествени растителни масла, добити от царевица, рапица, соя и други, се нагряват и молекулният им състав се „дообогатява“ с един атом водород. Така маслата придобиват по-голяма твърдост и трайност. Те обаче могат да се отлагат по кръвоносните съдове и не се разграждат от организма.
На щанда в магазина
Трансмазнините у нас масово се използват за производството на бисквити, вафли и други подобни тестени изделия. Маргаринът и растителната сладкарска сметана също така са основен компонент при производството на торти, сладоледи и тестени изделия от бутер тесто. Хидрогенираните мазнини са и заместител на какаовото масло в шоколада. Тези мазнини влизат в производството на стотици храни и полуфабрикати, но не е ясно какво е влаганото количество на трансмазнини в българските хранителни продукти, твърди още сдружението.
Организацията очаква предложението й да срещне силен отпор от представителите на хранителната индустрия у нас.