EVN България ще настоява за увеличение на цената на тока с между 7% и 9%, става ясно от съобщение на електроразпределителното дружество. Ценовото предложение за новия отчетен период ще бъда внесено в края на февруари в Държавната комисия по енергийно и водно регулиране.
От дружеството обясняват исканията си с „несъответствията, причинени от ценовите решения през 2013 година, които се случиха почти изцяло за сметка на електроразпределителните дружества и крайни снабдители“. „Енергийната система на България се нуждае от експертни решения за избягване на бъдещи поражения“, отбелязват в съобщението си от EVN.
Компанията посочва и конкретните проблеми – с решението си от 1 август 2013 година ДКЕВР одобри оперативните разходи за дружествата на EVN на стойност 106 млн. лева. В същото време обаче разходите, посочени от дружеството, са били на стойност 130 млн. лева.
Допълнително с ценовото решение от 30 декември ДКЕВР намалява признатите технологични разходи от 10% на 8%, а реално постигнатото ниво на компанията е 10,8%.
От EVN посочват, че от една страна това е най-ниското ниво на признати разходи за енергийните дружества в целия Балкански регион (средно е 13,99%). От друга страна през 2005 година технологичните разходи на компанията са били 20,5% и за да бъдат намалени до сегашното ниво компанията е инвестирала над 1 млрд. лева в мрежата на Югоизточна България. Тези средства са осигурени почти изцяло от реинвестиране на печалбата, допълват от EVN.
„Този устойчив темп на инвестиции на компанията не беше отчетен от ДКЕВР в последните ценови решения на комисията, които лишават инвестиционната и ремонтна програма на EVN България от близо 50 млн. лева“, се казва още в изявлението на компанията.
От там посочват и друг пример за несъответствията в последното ценово решение – ДКЕВР задължава компанията да купува от държавната Национална електрическа компания енергията по цена от 107,34 лв. (без ДДС) за мегаватчас (MWh), а е задължена да я продава на своите клиенти през нощта по цена от 86,76лв (без ДДС) за мегаватчас (MWh).
От ЕVN допълват в заключение, че тези проблеми поставят под риск качественото изпълнение на техните задължения, както и намаляват желания темп на инвестициите в мрежата.
преди 10 години Тези са наистина нагли.Първо да си спрат безконтролните харчове,да спрат и с крайно лошите мениджърски решения.Ако тези "експерти не ги разкараме" неминуемо ще има поражения в особенно големи размери. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години evn , kradci golemi , koi i dade aktivi za 10 miliarda za 300 miliona . van ot balgariq , kakato napravi albaniq , da si hodiqt v avstriq отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години EVN преди да поиска увеличение да си ходи от България. отговор Сигнализирай за неуместен коментар