С въвеждането на лицензионни режими и налагането на административни тежести няма да бъде решен проблемът с бързите кредити и лавинообразно нарастващите лихви и такси, смята проф. Валери Димитров, председател на Сметната палата и преподавател в УНСС. По думите му на въпроса как да се облекчат хората, които плащат тези лихви, отговор може да даде не публичното, а частното право. В ефира на Bulgaria On Air проф. Димитров изложи идеята си да бъде въведен лимит на
вземанията на годишна база и всичко над този лимит да може да бъде обявено за нищожно.Той уточни, че този предел трябва да включва освен лихвите и останалите разходи по кредита.
В сегмента за бързите кредити този предел може да е 75 на сто и всички допълнителни плащания на годишна база не бива да го надвишават. В закона да бъде записано още, че след подаване на молба от страна на кредитополучателя в Комисията за защита на потребителите, всички плащания над тези 75% да бъдат обявени за нищожни и невалидни, коментира проф. Димитров. Неговата идея е след това финансовата институция да търси вземанията си по съдебен път.
Проф. Димитров уточни, че това е не административно определяне на кредита, а определяне на предел, до който е законно и морално да бъдат начислявани вземания на годишна база. В този смисъл не е и намеса в пазарните правила, допълни още той.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.