Европейската комисия показва, че е объркана и разочарована от ситуацията, свързана с борбата с корупцията и гарантирането на независимостта на съдебната система в България.
Това заяви в ефира на Bulgaria On Air Вихър Георгиев, преподавател по европеистика в Софийския университет “Св. Климент Охридски“. Коментарът му е във връзка с мониторинговия доклад на комисията за България, посветен на правосъдието и корупцията.
По думите му са необходими изключително спешни мерки в две основни посоки. Първата от тях е реформата на Висшия съдебен съвет, а втората – преразглеждането на сегашния модел на ДАНС.
„Комисията ни дава ясен сигнал, че смесване на разузнавателни, разследващи и полицейски функции е нездравословно и опасно“, отбелязва Георгиев.
От своя страна журналистът от Euinside Аделина Марини смята, че това е най-откровеният доклад от ЕК, който България е получавала до момента, но резултатите от него са разочароващи.
„Опорната точка, че докладът покрива два парламента и три правителства е много грешна, защото има доста депутати в парламента, които са там от десетилетия“, коментира тя. Според нея е некоректно към гражданите вината да бъде размивана по този начин.
Основният проблем, посочен в документа, е, че политическата класа в България се меси в съдебната система и в назначенията.
На въпрос дали този мониторинг може да отпадне заради новия общ механизъм, който ЕК подготвя за нарушения на върховенството на закона, тя отвръща, че европейският комисар по правосъдието Вивиан Рединг е на мнение, че не бива да се прави връзка между двете.
Причината за това е, че страната има много специфични проблеми, които трябва да бъдат решени. Ето защо и двата механизма ще трябва да работят паралелно.
Подробности вижте в 18 ч. в предаването на Bulgaria On Air „Брюксел 1“!
преди 10 години "Мониторинговият доклад показва, че ЕК е разочарована от България" - За разлика от нас, дето живеем тук, и сме "очаровани". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години "Журналистът Аделина Марини вижда основния проблем в това, че политическата класа се меси в съдебната система"Че там, не са ли наясно че така наречената ни """"ПРАВОСЪДНА"""" /кавичките не са случайни/система, е по същество репресивен орган защитаващ позициите на определени прослойки на обществото ни. На практика, огромното мнозинство няма достъп до нея и това води до липсата на интерес изобщо, към законодателните инициативи на пратените от него избраници които да "коват" закони. В резултат законите които се произвеждат са в интерес единствено за определени прослойки на обществото ни и цялата система дава всичко от себе си за да защити престъпниците узаконявайки краденото дори с цената на престъпването или неглижиране на правилата писани от самите тях!!Интересно ще ми е да я прочета в оригинал за да открия къде е употребила думата "КЛАСА" за народните избраници! Щото за мен като избирател те не са никаква КЛАСА! отговор Сигнализирай за неуместен коментар