Международната кредитна агенция Fitch Ratings потвърди дългосрочния кредитен рейтинг BBB- в чуждестранна и ВВВ в местна валута на България със стабилна перспектива. Новината бе съобщена официално на интернет страницата на агенцията.
Краткосрочният кредитен рейтинг в чуждестранна валута също беше потвърден на F3, докато таванът за страната бе запазен при ВВВ+.
Агенцията прогнозира, че брутният държавен дълг на България ще бъде почти без промяна през 2014 г. с оглед на планираното покачване на брутния вътрешен продукт (БВП) от 1,8%. Ако очакванията се потвърдят, през 2015 г. може дори да се очаква леко понижение.
Според Fitch cтабилните публични финанси са ключов фактор в подкрепа на инвестиционния рейтинг на България. Брутният държавен дълг – при прогнозни 18,5% от БВП през 2013 г. – е вторият най-нисък в Европейския съюз (ЕС) и е под средното за страните с рейтинг BBB.
От международната институция откроява като ключов проблем за страната ни слабото икономическо разширяване. Растежът в последните пет години е доста под средното за страните с оценка BBB от 3,2%.
Fitch прогнозира, че растежът на БВП ще се покачи постепенно до 2% през 2015 г. Наличието на значителни средства от европейските програми до 2020 г. също е гаранция, че страната притежава потенциал за растеж и в бъдеще.
Според агенцията банковият сектор е добре капитализиран и контролиран. Дъщерни дружества на гръцките банки все още държат значителен процент от общата сума на активите, но икономистите оценяват рисковете около този факт като "отминали".
По думите на експертите членство на страната ни в ЕС поддържа политическата и институционалната стабилност.
"Широко разпространените протести, които достигнаха своя връх през лятото на 2013 г., намалиха своята интензивност по-късно през годината. Продължаващото обаче недоволство от ниския стандарт на живот и корупцията пораждат опасност от възобновяване на социално-политическите вълнения през 2014-15 г.", отбелязват от международната институция.
преди 10 години Ужас, фалирахме. Къде са сега ИПИтата? отговор Сигнализирай за неуместен коментар