Министерският съвет (МС) съвместно с МВР ще разработят петгодишна Национална програма за защита при бедствия (за периода 2014-2018 г.). Двете институции ще правят и ежегодни планове за защита при бедствия.
Това е предвидено в текстовете за стратегия за намаляване на риска от бедствия, която е с хоризонт на действие до 2020 г. Стратегията е публикувана за обществено обсъждане на портала за обществени консултации. Становища могат да се предават до 24 януари.
Тази година МС и МВР ще трябва да разработят и специална програма за изграждането на екипи от доброволци. Всички ведомства ще трябва до края на годината да оценят и човешките си ресурси в областта.
Българската академия на науките (БАН), Министерството на земеделието и храните (МЗХ), Министерството на околната среда и водите (МОСВ), Министерството на регионалното развитие (МРР), Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) и МВР се предвижда да разработят и методологии за оценка на риска от бедствия на базата на анализ, а до 2015 г. - опасностите и рисковете трябва да бъдат и картографирани.
Ведомствата през тази година ще трябва да опишат също така критичната инфраструктура. До 2015 г. екоминистерството трябва да е готово с плановете за управление на риска от наводнения, а до 2019 г. - да е преразгледало и картите на рисковите зони. Към 2020 г. пък ще трябва да се направи и актуализация на плановете за управление, предвижда стратегията.
През тази и следващата година се предлага да бъде направен преглед на нормативната рамка в областта на защитата от природни бедствия. Залага се и модернизация на националния и областните оперативни центрове за защита при бедствия и тяхното интегриране, което трябва да се случи до края на 2016 г.
Предвижда се също така до 2019 г. да бъде изграден национален център за управление на водите в реално време и предупреждение при наводнения и засушаване, а до 2020 г. да бъдат изградени локални системи за оповестяване в цялата страна. Предвиждат се и различни дейности по обучение на населението при риск от природни бедствия.
Като основни рискове в стратегията са посочени сеизмичната опасност, опасността от наводнения, от свлачища, от горски пожари, засушаване, силни ветрове, обилни снеговалежи, заледяване, екстремни температури, ядрени и радиационни аварии, промишлени аварии и рискове при превоз на опасни вещества и материали.
В България през периода 1990 - 2001 г., са станали 450 наводнения, при които са загинали 37 души, а щетите възлизат на 113 906 650 лв., изчислява се в стратегията. „През периода 2005 г. – 2006 г. страната беше сполетяна от наводнения, които по своите мащаби и въздействие нямат аналог в най-новата й история", посочва се още в документа.
В следствие от наводненията в периода 25 май – 25 септември 2005 г. бе засегната над 80% от територията на страната с над 3,2 млн. жители, от които пряко засегнати бяха 2 млн. души. Човешките жертви са над 20, а нанесените щети възлизат на стойност 890 милиона лева.
Изследванията показват, че опасността от наводнения се увеличава, като едни от основните причини са изменението на климата, интензивното социално-икономическо развитие, урбанизацията.
Към 31 декември са регистрирани 1 735 свлачища с обща площ около 206 000 дка. От тях 1 164 са в урбанизирани територии. През 2011 г. и 2012 г. са регистрирани 110 нововъзникнали свлачища. Абразионните процеси, регистрирани по Черноморското крайбрежие, засягат около 234 км от бреговата линия.
Климатичните промени през последното десетилетие доведоха до повишаване на честотата на възникване на горските пожари и размера на засегнатите от тях територии. Общата тенденция за увеличаване на броя, честотата и интензивността на горските пожари е особено силно изразена в периода от 1999 до 2001 г., както и през 2007 година. В тези години нивото на пожарен риск в страната ни е като традиционното в средиземноморските страни.
Най-голям е броят на пожарите през 2000 и 2007 години – съответно 1 710 и 1 478. Най-много площи – 57 406 ха и 43 000 ха, са засегнати от пожари през същите години.
Установено е, че над 90 % от всички горски пожари в България през последните 25 години са резултат от човешка дейност.