Ценни антични находки са забавили изграждането на газовата връзка с Румъния. Строителството обаче е към своя край и през първото тримесечие тя ще бъде въведена в експлоатация, става ясно от съобщение на „Булгартрансгаз“.
Датата за въвеждането на връзката в търговска експлоатация ще бъде насрочена за края на март.
Освен артефактите, които са от Късножелязната, Римската и Късноантичната епоха, както и от Средновековието, затруднения е имало и при изграждането на участъка под река Дунав. Сондажните работи са забавени заради резистентен варовиков структурен комплекс, който спира нормалната работа.
Строителството на сухопътния участък приключи още през август 2013 година. В началото на октомври зам.-министърът на енергетиката Иван Айолов пък коментира, че търговската експлоатация на газопровода може да започне в края на 2013 година.
От "Булгартрансгаз" допълват, че при липса на допълнителни усложнения от геоложки, метеорологичен и технически характер, се очаква основният сондаж да бъде завършен през този месец. Непосредствено след това ще бъде изтеглен завареният тръбен участък от румънска към българска територия, който е напълно готов и са проведени успешни изпитания на плътност.
Газовата връзка с Румъния е с дължина от 25 километра, от които 15 километра са на българска територия. Максималният проектен капацитет на междусистемната връзка е 1,5 млрд. куб. метра годишно, а минималният - 0,5 млрд. куб. метра.