Европейската комисия не разполага с данни за наплив от български и румънски работници към други държави от ЕС. Това заяви на пресконференция Джонатан Тод, говорител на еврокомисаря по заетостта, социалните въпроси и приобщаването Ласло Андор, цитиран от БТА.
"ЕК работи на основата на информация, а не на предразсъдъци, следим пресата и забелязваме, че изглежда няма голям брой нахлуващи българи и румънци в други държави от ЕС", добави говорителят. Тод припомни, че до началото на настоящата година е имало ограничения за наемането на българи и румънци в девет държави от Общността. Тези ограничения, продължили седем години, бяха част от европейските договори, ратифицирани от парламентите на всички държави в ЕС. Договорите не предвиждат допълнителни ограничения, поясни говорителят.
Той цитира данни, според които основната част от българите и румънците, възнамерявали да се установят в друга държава от ЕС, за да работят, вече са направили това. Много независими проучвания сочат, че мигрантите допринасят за местната икономика и за социалната система. Приемащите страни са облагодетелствани, когато приемат голям брой чуждестранни работници, заяви Тод.
В отговор на въпрос той посочи, че държавите от ЕС разполагат с правото да експулсират граждани на Общността, ако след три месеца престой тези граждани нямат средства за живот или са заплаха за местната социална система. Това е право, а не задължение на държавите, уточни говорителят.
Тод посочи, че макар ЕК да признава възможността някъде да възникнат проблеми по отношение на местата в училище и инфраструктурата при прилив на имигранти, тези проблеми трябва да бъдат решавани не чрез налагане на ограничения в свободното движение. Европейският социален фонд може да бъде използван за това, 10 млрд. евро годишно са на разположение в този фонд, 20 на сто от тази сума е за разходи, свързани с приобщаването. Държавите трябва да се справят сами, когато възникват проблеми, добави говорителят.
Припомняме, че от няколко месеца във Великобритания се засилиха опасенията за вълна от български и румънски имигранти, след като от 1 януари отпаднаха ограниченията за достъпа им до трудовия пазар във всички държави от Европейския съюз (ЕС).
преди 10 години това е промивка за "еврогражданиТЕ" - не за нас! там това е една от основните теми с които ги занимават... докато ги "оправят" :))))))))))))))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Сериозно ли ЕС мисли, че баш по празниците ще се юрне бай Чепик да става еврогражданин? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Острова да се замисли аджаба кой може би им е в най-високите позиции в компаниите? Афганистанци ли?!!??! отговор Сигнализирай за неуместен коментар