Той направи паралел с шистовата революция в САЩ, където цената на природния газ е значително по-ниска, а страната дори се готви да започне да изнася суровина след 2017 година. Консумацията на природен газ в Европа расте, но не е реално тя да бъде покрита само от руска суровина, коментира още той.
За Стаменов обаче това не са краткосрочни заплахи и „Южен поток“ е добре дошъл за бизнеса у нас сега.
Политическото говорене
„Южен поток“ страда от политическото говорене, категоричен беше пък Владимир Каролев. Според него в момента има много митове, свързани с газопровода, които се лансират свободно в обществото. Газопроводът не е българо-руски проект, нито ЕК ни наказва по някакъв начин заради плановете ни за изграждане. От друга страна той няма да доведе до хиляди работни места и не е в състояние да осигури стабилност за икономиката на страната, заяви експертът.
„И с „Южен поток“ и без него, страната няма да пропадне“, обясни Каролев и допълни, че по време на строителството ще бъдат наети около хиляда души, а след това постоянните работни места ще бъдат 250.
Крайно време е да се случи един голям инфраструктурен проект, защото той ще привлече инвеститори и в други области, категоричен беше той.
За последните 20-25 години няма реализиран нито един голям проект, допълни и експертът Пламен Русев, бивш директор на „Бургас – Александруполис БГ“.Според него това се дължи от една страна на недалновидност на политиците и посочи за пример проекта „Син поток“, който през 1998 година беше определен като технически невъзможен. Турция обаче прие изграждането на този газопровод и той вече функционира.
Една от слабостите на България е, че разглежда проектите на база на това кой ги предлага, а не дали са изгодни за страната. Освен това големите проекти не могат да бъдат изпълнени в мандата само на едно правителство и така се получава и това засилване и утихване на работата по тях, което наблюдаваме.
Русев посочи още и корупцията като причина големи международни проекти да не се случват в страната. При тях възможните „такси“ са толкова незначителни, че не удовлетворяват политиците.
„Южен поток“ и България
„Южен поток“ е последният влак за България, коментираха още експертите. Според тях, след всички дебати и проекти досега, само този газопровод е останал жизнеспособен. Той не толкова диверсифицира, но прави по-сигурни доставките на природен газ.
Страната ни е с под средното за ЕС ниво на енергийна зависимост – 40%, спрямо 48% за Европа. „Това се дължи на ядрената енергетика, не важи за газа“, коментира Атанас Тасев.
преди 10 години Лично познавам сърби, попаднали под бомбандировките и техни роднибни останали там.не ти го пожелавам!Отделно, знаеш ли, какви бяха бомбите и странното повсеместно заболяване на хората от рак, дали пък не е в резултат на прегръщането ни на НАТО! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Празноглавото русофилство сигурно пък е много печелившо за България?По-скоро то е нанесло няколко пъти повече щети отколкото празноглавото русофобство.Мави - с или без русофилство/русофобство България плаща и ще продължава да плаща по-скъпо за руски енергоносители отколкото Австрия, Германия, Гърция или Италия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години И понеже е така и Русия предложи преждевременното прекратяване на изгоден за България газов договор, Станишев и Гоце се съгласиха. А ние просто изгубихме ДВА МИЛИАРДА БЪЛГАРСКИ ДЕНОМИНИРАНИ ЛЕВА!!! Виновен естествено няма.Ама то 2 млр. какво са в името на дружбата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Празноглавата русофобия нанесе на България повече щети, отколкото бомбардировките на НАТО на Сърбия! отговор Сигнализирай за неуместен коментар