Цените на потребителските стоки през ноември са се понижили с 0,2% спрямо октомври, отчита Националният статистически институт (НСИ). В сравнение предпоследния месец на 2012 г. дефлацията е 1,5%, a oт началото на годината е 1,9%.
Спрямо октомври през ноември поевтиняват услугите в сектор транспорт (0,2%), здравеопазване (0,1%), както и цените на услугите, свързани с поддръжката на жилището (0,2%). На нивото от предходния месец остават цените в сектор образование.
По-скъпи с 0,6% са цените на хранителните продукти и на безалкохолните напитки. Ръст има и в цените на алкохолните напитки и тютюневите изделия – с 0,4%. При цените на лекарствата и другите фармацевтични продукти НСИ регистрира намаление с 0,2%.
През месец ноември се покачват цените на сиренето (1,4%), прясното мляко (1,1%), киселото мляко (0,9%), трайните колбаси (0,6%), кашкавала (0,5%) и др. По-високи са цените на някои зеленчуци – пипер (14,1%), зрял боб (2,1%). Газираните напитки са по-скъпи с 2,9%, кафето - с 1,5%, виното - с 0,5% и ракията с 0,4%.
По-евтини през ноември са брашното (-2,4%), слънчогледовото олио (-2,4%), гъбите (-3,3%), яйцата (-0,8%). Цената на зелето е надолу с 24%, а на цитрусови и южни плодове - с 13,5%.
Сред нехранителните продукти въглищата поевтиняват с почти 5%. За обувките и облеклата повишението е от 0,8%, сочат още данните на НСИ.
През септември цените в т. нар. малка потребителска кошница (100-те най-необходими стоки и услуги с тегла, каквито имат те в бюджетите на най-бедните 20% от домакинствата), са се понижили с 0,2% спрямо октомври. От началото на годината "малката кошница" е поевтиняла с 2,9%.
Само цените на услугите в състава на малката кошница са останали без промяна спрямо октомври. Цените на хранителни продукти и нехранителните стоки са по-ниски, съответно – с 0,4% и 0,1 на сто.
Според европейската методология (т. нар. хармонизиран индекс на потребителските цени - ХИПЦ*) през миналия месец е отчетена дефлация от 0,1 на сто, докато на годишна база тя е 1%.
* Основните разлики между европейския ХИПЦ и националния ИПЦ са, че първият обхваща и потреблението на нерезидентите на територията на страната, както и че ползва тегла отпреди три години (по данни на националните сметки), докато при ИПЦ се ползват тегла от предходната година (по данни от наблюдението на домакинските бюджети).
преди 11 години Всъщност, ако беше той вероятно догодина щеше да е пост-кризисна. Ако ми кажеш, че при тия работата ти върви повече или пък не ти правят проверки, точно това, за което ги обвиняваха, в момента навсякъде е сеч и ако ти връщат ДДС или си егати късметлията или техен човек. Скандално е с такива нива на дефлация да предвиждат дори и 0,5 % догодина, ако ще и със 10 млрд заем. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ами по времето на Дянков нали всяка година излизахме от кризата! Мислех, че вече сме я забравили... хаха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Трагедия. Така казано е страшно, а като се каже, че това значи дезинфлация от над 5%, картинката загрубява. После искам пак да чуя кой е разорил малкия и среден бизнес. Пълен блокаж, а трябва по това време да почнем да се възстановяваме от кризата. Май сега започва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар