Едно от най-сериозните препятствия се оказа Брюксел, след като Европейската комисия откри три аспекта в договорките между „Газпром” и страните от ЕС, през чиято територия ще преминават тръбите. На първо място притесненията са свързани със собствеността, защото „Газпром” ще бъде едновременно собственик на газопровода и доставчик на суровината. В разрез с европейските правила е и ограниченият достъп за трети страни до мрежата, както и транзитните такси.
Всъщност проектът у нас се задвижва с подписването на редица споразумения между "Газпром" и Българския енергиен холдинг (БЕХ). Текстовете обаче са обвити в клаузи за конфиденциалонст. Така трудно може да се прецени колко всъщност ще струва газопровода и каква част от тази цена се плаща от българската страна. Договорен е достъпът на трети страни, но за какъв обем и при какви условия не е ясно.
Налице са и съмненията, че Русия за пореден път оказва натиск с помощта на суровините, на които са богати земите й. „Южен поток” бе активизиран бързо и бяха направени първи „заварки” по тръбата на територията на България и Сърбия, макар и трасето още да не е получило позитивна Оценка за въздействието на околната среда (ОВОС) от Министерството на околната среда и водите на България. Това стана, след като Украйна обяви, че се готви да подпише Споразумение за асоцииране с ЕС.
Реално с реализацията на новия газопровод Русия спокойно ще може да извива ръцете на Украйна, през чиято територия минава основният поток природен газ от Русия към Стария континент. След развитието на действията по газопровода Киев се дръпна от ЕС и засега остава в орбитата на Москва.
Собствените източници
За разлика от правителството на Бойко Борисов, сегашните управляващи все по-рядко отварят дума за собствените източници на природен газ. Към края на 2012 година почти всички блокове в Черно море бяха отдадени на концесия за проучване за петрол и газ и прогнозите бяха, че една шеста от потреблението на газ до края на 2014 година ще идва от собствен добив.
В момента газ се добива от находищата „Галата“ и „Калиакра“ в Черно море, а в началото на 2015 година се очаква и да започне търговското предлагане на газ от находището „Девинци“ край Ловеч.
Интерес обаче напоследък липсва – в края на юли правителството спря търг за намиране на инвеститор, който да проучи един от малкото останали блокове останали без проучвателни дейности – „Терес”.
Дали 2014 година ще донесе дългоочакваното раздвижване на газовите проекти – тепърва предстои да видим.
Каква беше 2013 година според Вас – кои са ключовите събития и какви са очакванията Ви за следващата година? Какво ще движи пазарите? Ще влезе ли биткойна в живота на масовия потребител? Ще има ли корекция на фондовите борси и ще изтеглят ли САЩ монетарните стимули?
Пишете ни на info@investor.bg и може да спечелите книга –един от най-добрите подаръци на всички времена. Очакваме ви!
преди 10 години Българските политици са толкова ниско платени, че са станали долни *** на световно ниво. И руски, и американски, и азербайджански, та и китайски жезъл ще поемат и ще представят по добря загрявка за 'клиента' от Деми Мур във филма 'Стриптийз', после в леглото ще се раздават като загорял тинейджър който на 30 години за първи път е намазал, а за успокоение на душата след хепи-енда ще се превърнат в изкусителни гейши от едноименния роман/филм.Това всичко в комбинация с високомерие и безпардонна комплексарщина когато се занимават със сънародниците си. Това е то коренът на това защо нито интерконектнорни връзки нито дявол ще видим по родните земи. Той и дявола си би камшиците засрамен от низостта ни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Едно е факт: Огромното разминаване между приказките на родните политици и фактическите действия, извършени за изграждане дори на междусистемните връзки. Защото, газовата война Русия-Украйна беше 2009-та в началото, сега сме 2013 на края, а нещо не ги виждаме. При реално желание, всичко вече да бе станало факт.Освен това, за Набуко огромна роля изигра дипломацията на Газпром по принципа "разделяй и владей"... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Много бързо погребахте Набуко. Доколкото ми е известно Набуко е принц на Персия, тоест сегашен Иран. Този газопровод винаги е целял огромните ирански находища. Не може да се осъществи по политически причини, а именно ядрените амбиции на страната. Мисля обаче, че гладът е по-силен от атома. Тогава остава другата пречка Турция, която се опитва да играе като Русия - иска да продава преминаващия газ на изхода, а не да прибира такса за пренос. Но това вече не е модерно. Сами виждате, че авторитарните държави се рушат с всеки изминал ден. отговор Сигнализирай за неуместен коментар