"Гледаме на „Южен поток“ като на икономически, а не като на политически въпрос“, коментира сръбският премиер Ивица Дачич след срещата си с Пламен Орешарски. Проектът е изгоден и за България и за Сърбия и ще даде сигурност на газовите доставки, допълни от своя страна българския премиер.
На съвместната пресконференция след срещата, Орешарски каза, че „Южен поток“ е бил сред обсъжданите теми, макар и не в детайли.
„Що се отнася до европейските изисквания по този проект, предстоят разговори и ще се съобразим в максимална степен с европейските изисквания“, допълни българският премиер. Той обаче не коментира възможността ЕС да не промени позицията си по проекта, като заяви единствено, че „на въпроси с „ако“ се отговаря след като се реализират".
"На вас ви е малко по-лесно, защото без вас „Южен поток“ няма да го има", пошегува се сръбският министър-председател Ивица Дачич.
По думите му това е въпрос, който трябва да бъде решен на високо политическо ниво, с представители на Русия и ЕС. „Сърбия няма проблем с „Южен поток“, напротив, има голям интерес да бъде реализиран, защото получаваме газ само през Украйна. Имаше периоди, в които имаше ледени зими, заради този монопол", напомни той „студените“ отношения Русия – Украйна по въпроса за газовите доставки.
Дачич беше категоричен, че в доставките на синьо гориво трябва да се прилага един и същи аршин, и когато се говори за „Северен поток“ и за „Южен поток“.
Акцент в разговорите беше поставен и на инфраструктурата. Връзките между двете страни са важни, има много резерви в тази област, каза още българският премиер. Коментирани са и трангранични проекти, които биха могли да се финансират и с донорски средства.
Истинската дипломация е насърчаване на контактите между хората, между бизнеса, взаимна търговия, изгодна за двете страни, заяви още Орешарски.
Сръбският премиер Ивица Дачич посочи, че двете страни имат близки политически и икономически интереси. Ще бъде от голямо значени страните в региона да поддържат добра взаимна ориентация в процеса на идентифициране и дефиниране на нашите интереси, което не е много характерно за страните в нашия регион – да правим нещо по рационален начин, коментира той.
Той съобщи, че от 30 март следващата година се предвижда отварянето на авиолиния Белград-София. Очаква се в бъдеще да има и линия до Варна.
Според него България и Сърбия имат голям капацитет в областта на енергетиката, селското стопанство, а потенциалът на Дунав все още не е напълно използван.
„Би трябвало да построим автомагистрала, която свързва България и Сърбия, до средата на 2016 година. Би трябвало да видим какво ще правим с железопътната връзка, една част от нея дори не е електрифицирана, а все пак сме в 21-ви век. Трябва да си поставяме големи, високи цели“, каза сръбският премиерът. По думите му двата народа си комуникират и с лоши пътища, и с лоши жп линии, но инфраструктурата е важна, ако Сърбия и България искат да са важни транзитни посоки.
преди 11 години *** точно за България и Сърбия е интереса. Точно. Русия е благотворителна организация... Тя интереси като нас няма. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Защо на снимката по време на това изявление относно поредното българско прецакване няма нито един уважаван политик от уважавана страна с ниско ниво на корупция? Това говори достатъчно за същността на проекта Южно Потъване. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Орешарски, да се задавиш с пикнята ми дано ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар