Закритите през 2007 г. спешни отделения и спешни болнични комплекси да бъда възстановени. Това предвижда стратегията за развитие на спешната помощ до 2020 г., разработена от Министерството на здравеопазването, която ще бъде предложена за обсъждане до края на годината.
Стратегията беше представена днес от д-р Максим Гайдев от здравното министерство по време на Първия конгрес по спешна медицина, съобщи Дарик радио.
Държавата планира още да запази съществуващата доболнична спешна помощ и спешните отделения, допълва Гайдев. Не стана ясно обаче колко ще струва възстановяването на закритите отделения.
В страната нивото на спешната медицина е добро, но има сериозни проблеми в областта на кадровия потенциал, заплащането, логистиката и организацията, посочва директорът на "Пирогов" доц. Стоян Миланов.
Гайдев уточнява, че в момента в цялата страна в системата на спешната помощ работят 370 екипа, а линейките са 600.
3,5 повиквания е средното ниво за страната за един екип в 12-часова смяна, сочи още статистиката.
Според участниците в конференцията в някои области нивото на спешната помощ в България е доста по-добро от някои страни в Европа.
Още новини от България четете в Dnes.bg
преди 10 години оо така ли билоще се връщаме към комунизма !?! ниманима е било добре, дори по-добре предиама как може нетова е носталгия към едно миналоедно минало с много по-добра здравна система от сегашнатаедно минало с много по-добра образователна система от сегашнатаедно минало с много по-добра икомомическа система от капутализъмънарича се СОЦИАЛИЗЪМ ..но дребнавостта и алчността човешка нямат място тами дотогава ще страдаме от това отговор Сигнализирай за неуместен коментар