IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Експерти: Налице е тенденция за увеличение на безработните с висше образование

За пет години младите хора без работа у нас са нараснали с 15 хиляди, отчете зам.-министърът на труда и социалната политика Росица Янкова

13:08 | 22.11.13 г. 4
Експерти: Налице е тенденция за увеличение на безработните с висше образование

От 2008 година досега безработните млади хора у нас са нараснали с 15 хил., а всеки четвърти младеж в България е без работа. Това каза заместник-министърът на труда и социалната политика Росица Янкова днес по време на дискусия за младежката безработица и проблема с липсата на подготвени кадри за различните сектори.

Янкова подчерта, че основните фактори, заради които младежите трудно си намират работа е, че голяма част от тях нямат ключови компетенции по специалността си, а и не владеят чужди езици. Не на последно място - повечето от тях не желаят да работят на пълен работен ден. Освен това голяма част от търсещите работа срещат проблеми в това да напишат коректно автобиографията си или как да се държат на интервю за дадена позиция. Въпреки това самооценката им е висока.

Различно обаче погледна на темата президентът на КНСБ Пламен Димитров. Той заяви, че макар наистина младежите да не са подготвени за пазара на труда, работодателите също не предлагат адекватни позиции и „сякаш не знаят какви хора търсят“.

"България е на седмо място в Европейския съюз по ниво на младежка безработица, но на второ място по темп на нарастване на този вид безработица“, обясни Томчо Томов, ръководител на националния център за оценка на компетенциите към Българската стопанска камара. По думите му вече се очертава тенденция на нарастване на безработните със средно и висше образование.

Той цитира данни, според които всеки втори висшист у нас работи на позиция, за която се изисква средно образование, което означава, че този човек не е мотивиран да се развива. Друг проблем е, че пазарът е пренаситен с кадри по бизнес специалности, а се търсят технически специалности, които не се произвеждат толкова от висшите училища.

"Потомствената безработица расте и най-неприятното е, че тя расте и от по-малките градове отива към по-големите, от по-ниско квалифицираните към по-високо квалифицираните", каза още той.

Евродепутатът Ивайло Калфин повтори, че основното решение за намаляване на младежката безработица е въвеждането на дуалната система за обучение. Това представлява метод за професионална подготовка на младежите още докато учат средното си образование, поясни той. В страни като Германия, Австрия и Швейцария в училищата с такъв вид подготовка учениците прекарват почти 80% от учебното си време в практика - във фирми, предприятия, в различни сегменти на бизнеса. През останалата част от времето те учат общи предмети. Калфин подчерта, че не става дума за стаж, а за платена работа с пенсионни и здравни осигуровки. След завършване на обучението младежите получават не само професионални умения и стаж, но и определена насока, в която да се насочат, каза Калфин.

Ректорът на Медицинския университет в София Ваньо Митев заяви, че работодателите трябва да станат по-активни и да „поръчват" на университетите нужните им кадри. Държавата също трябва да стимулира някои специалности.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:46 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 1
STRAHO
преди 11 години
"Търсенето и недостига на специалисти се вижда по заплатите, а не по декларациите на този или онзи."=======Мда прав си. Елементарно е. А и някой обръщал ли е внимание на образованието на "предприемчивите" работодатели като цяло / не, че сред тях няма образовани/? Колко от тях като процент са образовани ? Особено извън столицата!? :D Та те са еталон за успеха в БГ. В този ред на мисли, каква да е мотивацията за губене на време в учение ? Какво произвеждаме, та имаме такава огромна нужда от инженери ? И ако все пак тук таме се произвежда, на какво кариерно развитие могат да разчитат инженерите в "гаражните " ни фирми? Учиш цяла вечност и накрая отиваш да се молиш за къшей хляб на някой "***" с 3 ти клас образование. Не е ли по добре, да изучиш вратичките /порталите направо/ в законодателството и да правиш пари от рушвети и изнудване, ползвайки поста си? Това обуславя и избора на младите. Не са ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 2
edimi
преди 11 години
И к`о пра`им ся, се пита у задачата. Икспиертьите да кажуват. Нали и те затуй заплати получават. Ама да казват в прав текст. Без "ако", че то без ако, "00"-те щяха да са сладкалници. Кое расте и кое спада и НЕекспертите виждат!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 1
lookff
преди 11 години
"Друг проблем е, че пазарът е пренаситен с кадри по бизнес специалности, а се търсят технически специалности, които не се произвеждат толкова от висшите училища"Търсенето и недостига на специалисти се вижда по заплатите, а не по декларациите на този или онзи.Среден осигурителен доход:СУ, администрация и управление - 1368,46 леваТУ, общо инженерство - 1124,42 лева.ТУ, електротехника, електроника и автоматика - 1047,27 лева.ТУ, машинно инженерство - 848,12 леваСУ, информатика и компютърни науки - 1641,45 лева. Данните показват, че това общо говорене "липсват технически кадри" е мит. От нивото на заплатите е видно, че липсват единствено IT специалисти. Докато заплатите на останалите технически кадри са по-ниски от тези на завършилите администрация и управление, младите ще се бутат в бизнес специалностите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още