Все повече българи работят в търговията на дребно, а основни причини за това са навлизането на чужди компании в бранша и отслабващото влияние на кризата. Това става ясно от анализ за развитието на сектор „Търговия на дребно“, изготвен от БСК, в изпълнение на проекта „Разработване и внедряване на информационна система за оценка на компетенциите на работната сила по браншове и региони.
През 2012 г. заетите в сектора са 305 000 души, а десет години по-рано (през 2002 г.) те са били 212 000. В периода на икономическа криза (2008-2012 г.) заетите в сектор „Търговия на дребно“ са намалели с 15%. Всеки десети от всички заети в страната, както и от тези на средна възраст (35-44 г.), работи в сферата на търговията на дребно. 18% от наетите са младежи на възраст от 15 до 24 години. Над 14% от работещите в бранша са в пенсионна възраст.
Увеличаването на броя на предприятията, които се занимават с търговия чрез поръчки по телефона, пощата и интернет, води до увеличаване на броя на работещите в този сегмент с над 17%, пише в анализа на камарата. Статистиката показва, че заетите с този тип услуги получават и най-високото заплащане в сектора. Най-големият спад в броя на работещите в бранша (-52%) се отчита в търговията с компютри и битова електроника. Фирмите, занимаващи се с тази дейност, също са по-малко - с 30 процента.
Причина за отлива на специалисти от търговията с компютри и битова електроника е и ниското заплащане. Най-много (39 на сто) са служителите в неспециализирани магазини за търговия на дребно, следвани от работниците в търговията с нехранителни стоки – облекло, обувки, козметика, бижутерия и лекарства, чийто относителен дял е 28% през 2012 г. На трето място са заетите в търговията на стоки за бита, които са 10% от всички заети в търговията на дребно.
За повечето длъжности в сектора, като преобладаващите са „касиер” и „продавач-консултант”, работодателите предпочитат да назначават младежи до 35-годишна възраст. Добрата визия, бързината на обслужване и възможностите за работа на смени са качества, присъщи на тази група заети, и са предпочитани от работодателя пред професионалния опит. Не е за пренебрегване и фактът, че тези служители са съгласни да работят с по-ниско заплащане от другите с по-дълъг стаж. По-ниско заплащане приемат и работещите пенсионери, тъй като то е добавка към малката, но сигурна пенсия.
Анализът сочи още, че броят на фирмите в сектор „Търговия на дребно“ в периода 2008-2012 г. намалява с 20 на сто. Това се дължи на увеличения брой фалити – в условия на икономическата криза. Оцеляват само тези предприятия, които имат повече финансови и материални резерви. Такива са големите хипермаркети и търговски вериги. За разлика от тях, наполовина са намалели фирмите, които се занимават с търговия на открити щандове и пазари.
Според изследването на БСК действащите фирми в бранша рязко свиват разходите си, докато новооткритите бързат да заемат свободните пазарни ниши. Чуждестранните инвеститори в сферата на търговията безпрепятствено се настаняват на българския пазар в периода на повсеместна икономическа криза, констатират от камарата. Поради силната раздробеност на фирмите в бранша са се увеличили компаниите, които се занимават с търговия с хранителни стоки (увеличение с 5%) и търговия по поща, телефон и интернет (+ 23%). Най-много фирми се занимават с търговия на облекло, обувки, козметика, бижутерия и лекарства (35% за 2012 г.), следвани от търговия на дребно в неспециализирани магазини (през 2012 г. този сектор заема дял от 33%). Търговията с хранителни стоки е на трето място по относителен дял – 11%.
преди 11 години Болезнено си прав!И на всичкото отгоре, ако се види какъв оборот въртят чуждите корпорации у нас, нашият бюджет на страната ще ти се стори като прашинка на фона на парите, които корпорациите изнасят като печалба от България! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Не само това, с монополното си положение извиват и ръцете на българските доставчици (цени, срокове на разплащане и т.н.), за приходите от данъци, не съм сигурен дали има спад или ръст и за това не коментирам. Изпомпват ни и на входа и на изхода, как да не се влюбиш за цял живот в общия пазар с нашите "европейски братя" ;)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Унищожиха бизнеса на десетки хиляди малки и семейни фирми които носеха прилични доходи, за да осигурят работни места - за касиерки на минимална заплата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар