Според Калоян Стайков от Института за пазарна икономика (ИПИ) основният мотив, който са записали управляващите за промените в закона, е повишаването на качеството на услугата. Нито един текст обаче не засяга това, допълни той и коментира, че за подобряване на качеството са нужни инвестиции.
ЕРП-тата ще приемат закона, но настояват за стриктното му спазване
Електроразпределителните дружества ще спазят закона, гарантира управителят на ЕнергоПро Варна Стефан Абаджиев. Той обаче поиска стриктното му спазване, включително и чл. 31, ал. 2, които текстове предвиждат възстановяване на всички икономически обосновани разходи на разпределителните дружества.
Според разчетите на Енерго Про промените в закона ще доведат до 70 млн. лева допълнителни годишни разходи (само за тяхното дружество) и 300 млн. лева еднократно за инвестиции. Според предвижданията това би трябвало да доведе и до повишаване на цената.
Нито едно от дружествата обаче не може да прогнозира с колко, тъй като цените се определят от регулатора.
Според Калина Трифонова от EVN ЕРП-тата като крайни доставчици са тези, които събират необходимите суми по цялата верига – от потребителите „до миньорите“. Тя прогнозира, че промените ще доведат до допълнителни сътресения със събираемостта, от което ще пострада цялата система.
„Нито ще ребалансираме системата, нито ще я рестартираме, а направо ще я убием тази енергийна система“, прогнозира още Трифонова.
Зорница Генова, представител на ЧЕЗ пък посочи, че в този момент имат 6% неизрядни платци. През миналата година са били пуснати 1500 молби за проверка на електромерите и проверките са показали, че само 48 от тях са били основателни.
Неяснотите остават
Като цяло мотивите за промените в Закона за енергетиката остават неясни, обясниха експертите. Не може да се каже какъв брой от потребителите ще засегнат, нито как са определени някои от лимитите, коментира още Калоян Стайков.
Не е направена оценка на въздействието на предложените мерки, не са били поканени и представителите на електроразпределителните дружества при обсъждането им, стана ясно още по време на дебатите. Не е правен и анализ защо през последните години потреблението на домакинствата расте сериозно, въпреки кризата и коментираните високи цени.
Участниците обаче бяха категорични, че не могат да се правят подобрения на качеството на услугата при положение, че цените се намаляват.
Още подробности вижте в репортажа на Bulgaria On Air.
преди 11 години НО ВСЕ СИ МИСЛЯ ЧЕ Е ПО_ПРАВИЛНО ВАС ДА ИЗГОРИМ ***! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Както и депутатите с фотоволтаици?! Ами аз не искам ток от фотоволтаиците на ДУПЕТАТИТЕ бисеров и курумбашев писаха някъде че имат огромни фотоволтаици! Договорите с фотоволтаиците, са народо омразни и застрашаващи сигурността на страната ни! Те УБИВАТ НАРОДА! Недопустими са! РЕВОЛЮЦИЯ!!!!!!!!!!!!!!!!КАкво искате БЕ УБИЙЦИ? ДА СЕ САМОЗАПАЛИМ ВСИЧКИ БАРАБАР С ДЕЦАТА СИ ЛИ БЕ *** НЕЗЕМНИ!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години АМАН ОТ ЕКСПЕРТИ!Всички ИКСПЕРТИ сте за кладата!Нарежете си дипломите и си ги наврете дето слънце не огрява!Ако преразгледате признатите капиталови разходи на всички в енергийната система токът ще стане 3 (три) стотинки бе ИКСПЕРТИ продажни подкупни!Айде стига сте обслужвали корпоративни чужди интереси или се надявате народната омраза вазе да не ви качи на кладите?Колкото повече предлагане има *** един продукт толкова по-ниска требе да е цената му бе изедници измамни!ЕНИЧАРИИИИИ! Стига сте клали народа!Другарю Колев какъв разход е на дружествата повторнот включване , което може да се избегне ако няма изключване!? Всичко е рекет спрямо народа от чести платци! А ромите никога не плащат нали? Не може в цената на тока да се калкулира и загубата от кражби! Риска е за доставчика и производителя! Не за потребителя! Другарю колев вие сте за съд НАРОДЕН СЪД! ЕРП-тата вън от страната ни! Взеха нещо градено с народни пари, лъгаха че инвестират и сега смъкват кожи от гърбовете ни! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Управляващите яко омазаха закона. Сериозно ви казвам прочетете промените и ги разтълкувайте в една правна статия, нищо че сайта е инвеститорски. отговор Сигнализирай за неуместен коментар